מס' צפיות - 1293
דירוג ממוצע -
מחירי הנדל"ן היום- לאן?
מאת: עידו גיאת 04/10/08 (22:58)

מחירי הנדל"ן בישראל עלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, אך לא עוד.... הסיבה העיקרית לעלית מחירי הנדל"ן היא ביקוש גבוה לעומת היצע נמוך - מספר קונים גבוה יותר ממספר הנכסים המוצעים בשוק. כתוצאה מסיבה זו, ישנם מספר גורמים נוספים, שבגינן גדל מספר המתעניינים לרכישת נכס לעומת מספר הנכסים המוצעים למכירה.

 

א. יציבות כלכלית בעולם ובארץ בפרט בענף הנדל"ן.

 

ב. יציבות פוליטית באזורינו - ממשלה חזקה, גבולות בטוחים, וכו'.

 

ג. עלות הבניה - לדוגמא מחירי הברזל, הבטון, הבלוקים, הדלק, ועלות פועל. כל אלו מושפעים באופן ישיר ממדד הסחורות בעולם.

 

ד. שינוים בחוקי המס - ביטול מס רכישה אשר מעודד ומקל על קונים בתהליך הרכישה. לעומת זאת מיסוי גבוה על יזמים דבר שמיקר את עלות הפרויקט ובהכרח מעלה את מחירי הדירות.

 

ה. מימון (משכנתא) - הורדת הריבית למשכנתאות. כתוצאה מהורדת הריבית עלות ההחזר החודשי נמוך יותר, ובכך מספר קונים רב יותר יכול לרכוש נכס. תנאי מימון נוחים מעלים את מספר האנשים שמעוניינים לקנות נכס. 

 

ו. משקיעים מחו"ל שמגיעים לרכוש נכס בישראל מסיבות שונות כגון: ציונות, שוק יציב להשקעות, מיקומים מיוחדים, (ים, ירושלים) ועוד...

 

ניתוח מצב השוק בעין לא מקצועית, תברר לנו מה מצב השוק כיום. מספר פעמים בשנה עורכים קבלנים וארגונים שונים כנסים בחו"ל על מנת לשכנע את יהודי התפוצות לרכוש פרויקטים יוקרתיים ונכסי "יד שנייה" בישראל. בדרך כלל ישנם ביקושים. מה שגורם לעליית מחירים באזורים כמו ירושלים, תל אביב, נתניה, הרצלייה ומודיעין.

 

לאחרונה אנו מתבשרים שרבים מרכשים אלו מחו"ל נעדרו מהאירועים שארגנו עבורם. הסבר לכך הוא השילוב של ירידת ערך המטבעות (דולר/אירו), ירידת מחירי הנדל"ן מסביב לעולם והמחירים הגבוהים יחסית בישראל אשר יצרו עבורם הזדמנויות השקעה מפתות יותר במקומות אחרים מחוץ לישראל.

 

בנוסף, כתוצאה מהתמוטטות חברת הביטוח AIG המממנת העיקרית של חברת EMI פסקו ההלוואות שניתנו עד לשיעור של כ-90% מה שמצמצם את אפשרות המימון.  אנו צפויים לראות בחודשים הקרובים ירידה בביקושים, וקושי בקבלת מימון כמו בעבר. דבר זה יגרום להאטה בעלית מחירי נדל"ן בישראל ובאזורים מסוימים אף ירידה משמעותית במחירים.

הכותב הוא לשעבר מנהל משרד רי/מקס קיסריה. בעל ניסיון של 12 שנה בתיווך נדל"ן מסחרי בלוס אנג'לס, ארה"ב.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר