מס' צפיות - 328
דירוג ממוצע -
לקראת מיתון, והאור בקצה המנהרה
מאת: xinvestor 02/10/08 (20:43)

המאמר השבועי של ג'ים ג'ובאק מ-msn money מתאר בצורה הטובה ביותר לדעתי את מה שאמור לקרות בשנים הקרובות, ונותן רמז מתי כדאי לחפש את התחתית בשוק המניות.

 

למתעצלים לקרוא את כל המאמר - ג'ובאק טוען שמיתון הוא כנראה בלתי נמנע, ומוכיח זאת ע"י נתונים שונים שהתפרסמו לאחרונה. למעשה, ההאטה יוצרת כדור שלג שמחמיר את המצב. מחיר הכסף עולה, חברות מתקשות לממן פעילויות קיימות וחדשות ולכן מפטרות עובדים, הצריכה הפרטית יורדת, למדינה נכנסים פחות מסים ולכן גם ההוצאה הציבורית מצטמצמת. התוצאה היא מיתון. כרגע אנחנו בשלב שעוד לא ראינו השפעה ריאלית של מחנק האשראי על חברות תעשיה ממגזרים אחרים פרט לפיננסים ונדל"ן (זה נכון גם בארץ).

 

תכנית ההצלה של הממשל, אגב, מיועדת להציל את המגזר הפיננסי והכלכלה ולגרום להם לעבוד שוב, אך לא למנוע מיתון.

האור בקצה המנהרה הוא שבדר"כ כאשר מגיע מיתון, הירידות בשוק המניות מגיעות לתחתית. בשיא המיתון כולם כבר מפנימים את המצב הקשה, מי שרצה לצאת מהשוק כבר יצא, אנליסטים ממשיכים להוריד תחזיות לעיתים יתר על המידה. כך היה במיתון הקשה של אמצע שנות השבעים.

 

כל עוד אין הכרזה רשמית על מיתון, תמיד יהיו כאלה שיחשבו שהמיתון לא יגיע, ולכן יהיו עדיין בשוק מוכרים פוטנציאליים.

אם נניח שמיתון רשמי בארה"ב צפוי במחצית השניה של 2008 או בתחילת 2009, אז ייתכן שזה יהיה הזמן שבו תגיע התחתית. מצד שני, אין זה אומר שמיד אחרי שתימצא התחתית יתחילו עליות מטורפות. כפי שג'ובאק מזכיר, לאחר המיתון של 1974 המניות דשדשו או עלו באיטיות, ורק ב-1982 חזרו המניות לשיא הקודם.

 

תמיד כדאי לקחת בחשבון שאנו טועים, ולכן לא מומלץ להיפטר מכל המניות, אבל הנחת המוצא היא לדעתי שמיתון יגיע (ברחבי אירופה המיתון כבר קיים, אגב), ולכן כדאי להשאיר בחוץ מספיק מזומנים, ולחכות להכרזה הרשמית.

 

לבלוג של xinvestor

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר