מס' צפיות - 889
דירוג ממוצע -
סיקור - חשיפת האסטרטגיה החדשה של פרטנר
מאת: יאיר מור 24/09/08 (21:22)

כבר לפני שבוע יצאו לעיתונות מספר שמועות בקשר לתוכניותיה לעתיד הקרוב של חברת "אורנג`/פרטנר". כך לפחות טוען המנכ"ל, דוד אבנר. הבוקר הוא  הציג במסיבת-עיתונאים רבת-רושם את הגרסא ה"נכונה", ללא שמועות וללא בלבול. הלוואי.

מסיבת העיתונאים נערכה בנמל תל-אביב, באולם שעוצב עד אחרון הספוטים לכבוד האירוע החגיגי, בו נכחו כ-100 עיתונאים מכל מדיה שתדמיינו לעצמכם (כולל, אגב, גל נדיבי ואביב הוד - לשעבר צוות "זומביט") - וכותב שורות אלה. להכרזה הדרמטית של השנה בעולם התקשורת הישראלי הוזמנתי ע"י נציגה מחברת "בלינק", המתמחה ביח"צ באינטרנט, שגם פטפטה איתי בזמן ההמתנה לתחילת נאומו של מנכ"ל אורנג`, ועל כל אלו ועוד אני רוצה להודות לה בטרם אפנה לעסוק בנושא עצמו.

המצגת המרשימה שהכין המנכ"ל פתחה בסקירת ההיסטוריה של אורנג`, מהיום בו פרצה לחיינו אי שם בשנת 1999 (עם קונספט ה"לא דיברת - לא שילמת", שנגנז מאז) עד היום - כמעט 10 שנים של מהפיכות בעולם התקשורת, אם להאמין לכל מילה שנכתבה שם (ובתור לקוח וותיק של החברה - אני מאמין). הסקירה נעשתה באופן די מקורי, לדעתי - לקט פרסומות של החברה, שייצגו את השינויים שהכניסה פרטנר לחיינו הסלולאריים, וגם הזכירה נשכחות (מי זוכר את הפרסומת עם הידיים המדברות?).

 
לאחר המצגת עבר אבנר לסקירת עולם התקשורת והמדיה העכשווי, תוך הצגת נתונים סטטיסטיים רבים על דומיננטיות המחשב בחיי המדיה שלנו ומוכנותו של הלקוח הישראלי לריכוז שירותי התקשורת השונים שהוא צורך לספק אחד, ובמיוחד חברת אורנג`, כמותג התקשורת המוביל במדינה ע"פ נתונים שונים. דגש מיוחד ניתן שם לעובדה שה"פי.סי איז דה ניו טי.וי", כפי שאמר (וחזר) דוד אבנר לפחות 10 פעמים. לאחר סקירות העבר וההווה, הגיעה ההכרזה לעתיד, וכאן חיכו ללהקת העיתונאים המורעבים שלל פירורי לחם:

ראשית, כמו שהודלף כבר בשבוע האחרון, פרטנר תצטרף לספקיות הטלפוניה הקווית - בזק, הוט וקווי-זהב. הפרט הפיקנטי שקיבלנו כאן הוא שפרטנר אמנם תספק שירותי טלפוניה על תשתיות בזק והוט, בהתאם לחוקי הרגולציה הטיפשיים שהועברו ע"י משרד התקשורת, אך היא תתרכז דווקא בשירותי טלפוניה ביתית מבוססי VOB - Voice Over Broadband (שהיא בעצם VOIP מהיר יותר). השירות יכלול את כל השירותים הטלפוניים הרגילים: תא קולי, שיחה מזוהה, שיחה ממתינה, שיחת ועידה וכו`, אך בנוסף, יכלול שירות חדשני שאורנג` היא הראשונה בעולם להשיק: "משיכת שיחה". השירות מאפשר למנויי אורנג` בסלולאר ובטלפוניה הביתית לענות מהסלולארי לשיחה המתקבלת בטלפון הקווי, ומהקווי לשיחה המתקבלת בסלולארי. לשאלתי ענה סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר, אלון ברמן, כי השירות לא מבוסס על תקשורת פנימית בין המכשירים (כפי שניתן היה להבין ממצגת המנכ"ל), אלא על העובדה כי המכשירים משולמים ע"י אותו אדם. מה שאומר שלא תוכלו לענות לטלפון במשרד מהסלולארי. ועדיין - מדובר ברעיון גדול לדור ה-SMS המתעצל אפילו להתקשר מבזק לבזק כאשר הטלפון הסלולארי נמצא בכיס והקווי על הטלוויזיה.

שנית - וגם זה פרט שכבר הודלף מראש - פרטנר תיכנס לשוק האינטרנט. כאן היא תספק ללקוחותיה תיבת מייל עם יכולות אנטי-וירוס, ואת כל שאר השירותים שמציעות הספקיות הנוכחיות. החידוש בתחום הזה הוא הטכנולוגיה: פרטנר תספק אינטרנט אלחוטי בטכנולוגיית 802/11n - טכנולוגיית האלחוט המתקדמת ביותר כיום, המספקת מהירות גבוהה וכיסוי משופר. הנתבים בטכנולוגיה זו יוכלו לשמש גם כמעין יחידות קישור ביתיות, ואם הבנתי נכון - גם כמיני-מחשב (הם כוללים מסך קטן) לצפיה בטלוויזיה אונליין (לכשתהיה בארץ אפשרות כזו). גם הטלוויזיות העתידיות שלנו יתחברו ל"עולמות התוכן של אורנג`" (האם מדובר בווידג`טים דוגמת ההכרזה המשותפת ליאהו ואינטל לפני שבועיים?), ויהפכו את הטלוויזיה לחוויה אינטראקטיבית כמיטב מסורת סרטי המד"ב.

שלישית - וזה הפרט שלא הצליח למצוא את דרכו בהדלפות ושמועות - אורנג` תפתח פורטל בידור ומולטימדיה חדש, שיהיה הגרבה הישראלית ל-iTunes, AppStore ומייספייס החדש יחד: הפורטל, Orange Time, יאפשר לגולשים לצפות (ע"פ ניסוח התדרוך שהוציאה דוברת פרטנר, עמליה גלזר) או להוריד (ע"פ דוד אבנר) סרטים וסדרות לצפייה במחשב האישי. החברה כבר חתמה על הסכמים לאספקת התכנים עם כמה מחברות הסרטים והטלוויזיה הגדולות ביותר בארה"ב, וצפויה לחתום בהמשך השנה על חוזים נוספים; מדור נוסף באתר יהיה הורדות מוסיקה, שם יוכלו הגולשים להוריד בחינם ובאופן חוקי שירים בודדים או אלבומים מלאים, מתוך ספרייה עצומה של מוסיקה מישראל ומהעולם;

 
גם משחקים ייכללו בפורטל: תוכלו להוריד משחקים מובחרים למחשב, משחקי ג`אווה לסלולאר, וגם לשחק במשחקי אונליין מרובי משתתפים. האתר יתעדכן באופן שוטף במשחקים החדשים ביותר, ואת אלו המיועדים למחשב ניתן יהיה לנסות בחינם.
כדי ליהנות מהתוכן בפורטל החדש לא חייבים להיות מנויי אורנג`: בעוד לקוחות החברה ייהנו מהנוחות שבתשלום על השימוש באתר באמצעות חשבון הטלפון, גם לקוחות "טועים" יוכלו להשתמש ולשלם - באמצעים אחרים, כגון כרטיס אשראי. לשאלות העיתונאים על פורמטי הסרטים והמוסיקה, שיטת התמחור על תחומים אלה וכו`, ענה מנכ"ל אורנג` כי אינו יכול להסגיר פרטים מדוייקים, והבטיח שכולם יימסרו בבוא העת.

מה שהתחמקו ממנו באירוע הוא אזכורים של ההכרזה של חברת האם הבריטית, O2, שגם היא הצטרפה לפני כשבוע לתחום האינטרנט הביתי. מעניין יהיה לראות את ההבדלים בין שיטות הפעולה של "אורנג`" ה`מקורית` למפעילתה הישראלית, ומי מהן תצליח יותר. ורק שאלה אחת נשארה לי עדיין: עם כל החידושים האלה, עדיין לא מצאתם לנכון להרחיב את קטלוג המכשירים הזמינים באורנג` לקצת יותר מ-39 מכשירים?

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר