מס' צפיות - 508
דירוג ממוצע -
זילוּת פוגרום
מאת: דני 17/09/08 (01:15)

קשָה חווית הקריאה בספרו של משה שמיר ז"ל, "יאיר", בהגיע הקורא לתיאור הדרמטי אך מהימן של פרעות תרפ"ט בפרק "חברון וגמלא". קשה, אך הכרחי - להבין, להרגיש, לכאוב, את האובדן והייסורים שמאחורי הנתונים היבשים המוכרים לכולנו.

 

טוב להם (ליהודי חברון), שרוי להם, שקט להם. בצל התורה הם חוסים, ורע לא יאונה להם. שכניהם הערבים יודעים יפה, כי יש יהודים ויש יהודים, יש מתחצפים לבוא ולשלוט, קונים אדמות מקימים ערים ושכונות, מגרשים את הערבים מבתיהם, בקיצור: ציונים. ויש יהודים טובים, עובדי השם, רודפי שלום, שומרי צדק, בקיצור: יהודים. באלה, ביהודים הטובים, לא יגעו בני ישמעאל לרעה. ומכל צרה השם יצילנו.

 

וכך היה. את האופה נוח אימרמן אהבו שכניו הערבים מאוד, בשל הלחם הלבן המתוק שהיה מוכר להם בזול בימי שישי. אותו קשרו וצלו אותו חי על פרימוס. גם את הרוקח הצולע, את בן ציון גרשון, שהיה מחיש להם תרופות בכל שעה ביום או בלילה, כיבדו מאוד, הוקירו ממש. לאחר ששירת את לקוחותיו בחברון למעלה מארבעים שנה - חתכו את אפו ואת אצבעותיו ושחטו אותו על רצפת בית המרקחת. אך בעודו חי, לנגד עיניו, אנסו את בתו והרגו אותה בקיצוץ איבר אחר איבר - וכך עשו לאשתו, שקטעו בגרזן את שתי ידיה, ויאיר היה שם ב"ביקור חולים" בעת שבקעה יללת קרוביה: מתה.

 

זוועות אלה היו מנת חלקם של יהודים בגולה כמו גם במולדתם-הם - שכן כפי שטבח חברון לימדנו גם ארץ הקודש היא גולה אם יהודיה משוללי חירות ודמם הפקר - אף חזרו ונשנו מספיק פעמים כדי לזכות בשם - פוגרום.

 

צאצא של טובחי חברון חדר באחרונה ליישוב יהודי ולשמחתנו לא הצליח לגרום לאבדות בנפש, אף שהתקרב לכך מאוד. לנוכח היעדר תגובה צבאית, אף לא התייחסות תקשורתית, תושבי היישוב יצאו נזעמים אל הכפר הערבי השכן וחיפשו מוצא לתסכולם. אז זכו לתשומת לב התקשורת. אפילו ראש הממשלה הואיל לשבור את שתיקתו ושחרר את ההודעה האיומה: "לא יהיו בישראל פוגרומים נגד לא-יהודים".

 

בכך פעמיים חטא. פעם אחת - בחר במילה הקדושה, פוגרום, לתאר לא את דקירת הילד היהודי והשלכתו מחלון ביתו ולא את הניסיון לשרוף בחיים משפחה יהודית שנצלה כמו בנס, אלא את התגובות לארועים האלו שהסתכמו בהשחתת רכוש. ההגזמה בתיאור מעשיהם של יהודים על ידי מונחים מעולם האנטישמיות דווקא, אינה מקרית, והיא מוטיב ציני במיוחד בתעמולה הערבית שטוענת שהקורבן נהפך למפלצת, והיהודים נהפכו לנאצים. (כמובן שאולמרט אינו עושה במודע בשירות תעמולה זו - הוא חלק מתעמולה שמאלנית פחות קיצונית שטוענת את אותו הדבר "רק" ביחס למתנחלים).

 

חטא פעם שנייה - הכריז שלא יהיו פוגרומים בישראל נגד לא-יהודים. "ריבונו של עולם", התגובה מתבקשת, "ונגד יהודים...?!"

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר