מס' צפיות - 1245
דירוג ממוצע -
סטגפלציה
מאת: כלכלה להמונים 13/09/08 (11:36)

אחד המושגים בכלכלה שגורר אחריו יראת כבוד ופחד גדול בו זמנית. אינפלציה היא מושג המתאר את קצב עלית המחירים (מדד המחירים לצרכן), דה-פלציה, בדיוק ההפך הגמור וסטגפלציה היא הכלאת ביניים מסוכנת.

 

מצד אחד, ישנה אינפלציה גלובלית המייקרת את מחירי הסחורות והמחיה (דלק, דיור, רכבים וכו` ) ומחייבת העלאת ריבית ע"י הבנק המרכזי על מנת למתן את האינפלציה.

 

מצד שני ישנה האטה בצמיחה העולמית ומיתון שבדרך (או שמא כבר כאן איתנו(?) ) המחייבת הורדת ריבית ע"י הבנק המרכזי כדי לתמוך בצמיחה.

 

במידה ושני הפרמטרים מתקיימים בו-זמנית, אינפלציה יחד עם מיתון, זכינו ב JACKPOT והנה לנו סטגפלציה אשר איתה קשה מאוד לתמרן, שהרי מצד אחד העלאת ריבית אומנם תרסן את האינפלציה אך תפגע עוד יותר בצמיחה ומצד שני הורדת ריבית תתמוך אומנם בצמיחה אך תחזק את האינפלציה.

 

לא קלה דרכו של הבנק המרכזי בימים אלו ולא חשוב באיזו מדינה ולכן עלינו לעקוב בדריכות על מנת לקבל החלטות נכונות.

לפי הנתונים שמתקבלים על בסיס יומי, אנו רואים תנודתיות גבוהה במחירי סחורות, מניות, אג"ח, זהב, נפט ומט"ח ואל לנו להתפלא שכן, עם התנודתיות מתעדכנות התחזיות ושולחות את המשקיעים והספקולנטים לבצע הערכות מצב.

 

רק כדי להשאירכם מעודכנים, אז לדעתי, אירופה שוקעת למיתון באיחור אחרי ארה"ב , מה שיאלץ את מר קלישה החביב, נשיא הבנק המרכזי בגוש היורו להוריד את הריבית, בעוד שבארה"ב מצפים להתחלת מהלך של העלאת ריבית מצידו של מר ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב, ואתם כבר מנחשים מה יקרה: שער הדולר יתחזק את מול היורו.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר