מס' צפיות - 552
דירוג ממוצע -
המפץ הגדול: טייק 2
אתמול יצא לדרך הניסוי הגדול בהיסטוריה האנושית, עם 8,000 מדענים מרחבי העולם המנסים לדמות את המפץ הגדול שהתרחש לפני כ-15 מיליארד שנים. האם זה מסוכן לנו? ומה בעצם מנסים לגלות?
מאת: טור אורח 11/09/08 (00:09)

מאת: מערכת pCon

 

לכבוד אחד האירועים החשובים ביותר, חרגנו ממנהגנו והחלטנו לכתוב לכם על משהו שאמנם יכול להשפיע על עולם המחשוב, אך מהווה בעיקר את אחד הניסויים החשובים ביותר בהיסטוריה האנושית. אנחנו מדברים, כמובן, על הניסוי שיתרחש עוד היום ב-CERN, המרכז האירופי לחקר הגרעין, שם תואץ אלומת פרוטונים ותשוגר ב-HLC, מאיץ החלקיקים שבנו המדענים.

כמה מספרים

8 מיליארד דולר, 8,000 מדענים ו-15 שנים - אלה המספרים מאחורי הניסוי הענק הזה, שמטרתו לגלות מה היו אבני היסוד של היקום. ה-LHC (או Large Hradon Collider), מאיץ ההדרונים הגדול, או המכשיר המדעי הגדול בעולם נכון להיום, יכול לעזור לנו לגלות עוד מידע על המפץ הגדול.

מדובר בניסוי ששלבי התכנון הראשונים שלו החלו כבר לפני יותר מ-15 שנים. היום תשוגר רק אלומה אחת, על מנת לוודא שהמכשיר עובד, כאשר המטרה בסוף היא לבדוק מה קורה כאשר אלומות אור מתנגשות.

מי זה בוזון היגס?

או אז, מקווים המדענים, ניתן יהיה לגלות את בוזון היגס, חלקיק שלפי התיאוריה אחראי למנגנון היווצרות המסה. עם זאת, גם כל גילוי אחר ישמח את המדענים. ולכל מי שמודאג, לא סביר שהניסוי יגרום לאסון, והמדענים מרגיעים כי כל שלב נבדק בקפידה.

 

פורסם באתר pCon החדש! - המלצות, אתרים, הכרזות ומאמרים, על מחשוב ואינטרנט http://www.pcon.co.il/v5/ArchiveMore.asp

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אימל'הה!
טוהר 13.09.08 (19:04)