מס' צפיות - 393
דירוג ממוצע -
פאני ופרדי וקרש ההצלה הפדרלי
מאת: כלכלה להמונים 11/09/08 (00:07)

ביום ראשון התבשרנו ששר האוצר האמריקאי פולסון והבנק הפדרלי ילאימו את שתי ענקיות המשכנתאות האמריקאיות כדי למנוע את קריסתן ומשבר פיננסי חמור עוד יותר. המשקיעים מסביב לעולם הצביעו ירוק ברגליים וממשיכים גם היום כאשר מניות הפיננסים מספקות את הדלק.

 

רק לשם תזכורת, פאני מיי ופרדי מק הם שני גופים פיננסיים שמספקים משכנתאות לכ 50 אחוז מהאמריקנים. את הכסף למימון המשכנתאות הם מקבלים בעבור אג"ח שהם מנפיקים בתשואה גבוהה מאוד יחסית לשוק ( פרמיית פיתוי עבור המשקיעים).

 

ברגע ששוק הנדל"ן האמריקאי החל לקרוס אנשים עזבו את בתיהם ולא שילמו  משכנתא, מה שפגע בתזרים המזומנים של שתי הענקיות ובעקבות כך לא יכלו לשלם את האג"ח אשר נקנה ע"י מספר רב מאוד של גופים פיננסיים ברחבי העולם והיה בעל תשואה גבוהה. משמעות של קריסה כזו היתה חדלות פירעון אשר היה פוגע בכל השווקים הפיננסיים מסביב לעולם.

 

חזרה ליום ראשון האחרון, משמעותה של הלאמה כזו היא שהממשל הפדרלי יספק את המזומנים או לפחות הערבויות בעלות של כ 200 מיליארד דולר. מהלך שכזה מבטיח או נכון יותר יהיה לומר, מחזיר את הביטחון למערכת הפיננסית להמשך עסקים כרגיל ולכן אנו רואים את הצבע הירוק השולט בסקטור הפיננסי החבוט.

 

עבור האמריקאים ההשלכות מרחיקות לכת מאחר וחובה הלאומי השנתי של ארה"ב הוכפל בסופ"ש אחד מ 200 מיליארד דולר ל 400 מיליארד דולר. משלם המיסים האמריקאי ישא בנטל ההוצאה בעתיד, אם יהיה,הרגולטוריקה סביב המערכת הפיננסית תוחמר ותפוקח יותר מקרוב.

 

חשוב לזכור שבמשך עשרות שנים, סין, יפן, גופים באירופה, ערב הסעודית ואפילו ישראל רוכשים אג"חים של ארה"ב ובעצם ממנים את חמדנותו של העם האמריקאי. משכנתאות מסוג ג`מבו ( 110 אחוז מימון), ניתנות לאמריקאים עם היסטורית אשראי מפוקפקת מתוך הנחה שמחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות ולכן במקרה ולוקח ההלוואה לא יוכל לשלם, ימכרו את הנדל"ן בערך גבוה יותר.

 

אני הייתי רוצה להפנות דווקא אצבע מאשימה לסוכנויות הדירוג האמריקאיות והעולמיות אשר נתנו דירוג AAA לאג"ח הזבל שהנפיקו פאני ופרדי. כיצד, רק לאחר מעשה מגלים את עומק התהום, כיצד לא ירדו סוכנויות הדירוג לעומקו של עניין?

 

התחושה היא שעוד בקע בסכר הרעוע נסתם בעזרת מסטיק לעוס ואני מקווה שלא נתעורר בוקר אחד לקטסטרופה כלכלית בעקבות שרשרת האירועים שנמשכת כבר למעלה משנה.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר