מס' צפיות - 406
דירוג ממוצע -
הם זכאים
יו-טיוב איננו שירות הוידאו האינטרנטי היחיד המסובך עם גורמי האכיפה לענייני זכויות-יוצרים. VEOH, האתר הראשון (למיטב ידיעתי) שהחל לסנן את הגולשים לפי מדינות והכניס את ישראל לרשימה הלבנה, נתבע בשנת 2006 ע"י קבוצת "אייו" שטענה כי האתר הפר את זכויות היוצרים שלה.
מאת: יאיר מור 29/08/08 (01:28)

כבר יומיים שאני יושב בבית ועובר על אלפי עדכוני RSS שהצטברו בחשבוני ב"ניוזגייטור" בשבועיים בהם טיילתי לתומי בשווייץ (אל תדאגו, זה לא באמת הדבר היחיד שאני עושה). עובר, מוחק, שומר ומתלבט מתי להתחיל לתרגם את הקריאה לכתיבה.

ובכן, האייטם הזה בהחלט מהווה חדשות טובות ופתיח מצויין לחזרת הבלוג מהחופשה:

יו-טיוב איננו שירות הוידאו האינטרנטי היחיד המסובך עם גורמי האכיפה לענייני זכויות-יוצרים. VEOH, האתר הראשון (למיטב ידיעתי) שהחל לסנן את הגולשים לפי מדינות והכניס את ישראל לרשימה הלבנה, נתבע בשנת 2006 ע"י קבוצת "אייו" שטענה כי האתר הפר את זכויות היוצרים שלה. היועצים המשפטיים של האתר טענו להגנתם בבית המשפט כי נהגו כחוק על פי עקרון אכיפת זכויות היוצרים של האלף הדיגיטלי (Digital Millennium Copyright Act, או DMCA), הדורש הסרה של תוכן מוגן מאתר אינטרנט עפ"י הודעה של בעל הזכויות.

 
השופט המחוזי מסאן-חוזה, שניהל את המשפט, הכריז אתמול (רביעי) על מסקנתו: "וויאו" זכאי, מאחר והתוכן מוגן-הזכויות הועלה אליו ע"י הגולשים בשעה שצוות האתר לא עשה שום פעולה ממשית בתהליך הפרסום של החומר (שקודד ופורסם ע"י מנגנון אוטומטי ללא פיקוח אנושי), מה גם שברגע שהתקבלה הפנייה של התובעת להסרת החומרים - הם הוסרו. על כן, על פי סעיפי החוק שצוטטו ע"י הנתבע, נהג אתר "וויאו" כהלכה, והוא אינו חייב עוד דבר לתובעת.


הפסיקה הזו מעודדת מאוד את הנהלת "גוגל", שהרכש הגדול ביותר שלה אי פעם (יו-טיוב, ואם לא ידעתם את זה - אתם כנראה בבלוג הלא נכון) נתון כרגע תחת תביעה של מיליארד דולר מצד חברת "ויאקום". גוגל פרסמה הודעה ב"וול-סטריט ג`ורנל", בה היא מביעה את שביעות רצונה מהוכחת בית המשפט כי חוק הגנת זכויות היוצרים מגן על שירותים כגון יו-טיוב, הנוהגים על פי סעיפי החוק שהוזכרו ודואגים להסרת חומר מוגן עם התקבל דרישה בעניין מצד בעלי הזכויות. בהודעה מדגישה החברה כי היא עושה מעל ומעבר לדרישות החוק על-מנת לשמור על האינטרסים של בעלי התכנים מבלי לפגוע בכוח השיתוף של הגולשים ברשת. עכשיו נשאר לענקית רק להתפלל שהתביעה בה היא נתונה מזה כשנתיים לא תסתיים באופן שונה מזו שהעיקה על "וויאו". 

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר