מס' צפיות - 467
דירוג ממוצע -
אבדו העליות בבורסת ת"א, המוצא הישר יבוא על שכרו
מאת: כלכלה להמונים 14/08/08 (02:24)

מדד הנסדא"ק מתקן למעלה בשבוע האחרון אפילו בחדות יש יאמרו, מחירי הסחורות צונחים, הבנקים מפתיעים, בורסות אירופה צועדות קדימה ומדד המעו"ף, מנומנם משהו מגיב בדשדוש עם נטיה לירידות והשאלה היא למה.

 

התשובה מסתתרת מאחורי מניה אחת שגוררת אחריה מניה שניה ושתיהן יחד את כל מדד המעו"ף.

 

המעו"ף בשנת 2007 יחד עם מנית החברה לישראל שהיא גם בעלת שליטה בכי"ל. רק למען ישור קו עם אלו שלא כ"כ בעניינים, מדד המעו"ף מורכב מ 25 המניות הכי סחירות/פעילות בבורסת ת"א ובעלות שווי השוק הרב ביותר.

 

לכל מניה משקל באחוזים ממדד המעו"ף לפי נפח פעילות מסך מחזור המסחר בבורסת ת"א ולא יותר מ 9.5 אחוז, וכל ה 25 יחד יהוו את ה 100 אחוז.

 

כך נראה את מניות טבע, כי"ל, בנק לאומי ובנק פועלים עם מקסימום של 9.5 אחוז כל אחת , מנית החברה לישראל במקום החמישי עם משקל של 6.04 אחוז וכך הלאה.

 

לשם המחשה ירידה של 10 אחוז במנית בנק לאומי, תכביד על מדד המעו"ף בירידה של 0.95%, כלומר, כמעט אחוז אחד ירידה במדד המעו"ף.

 

בשבועיים האחרונים אנו רואים ירידות חדות במנית כי"ל וזאת בשל מספר גורמים גלובליים דווקא והרבה בשל היצע ומחירי האשלג הקיימים בעולם.

 

מנית כי"ל צנחה משיא של 81 ש"ח למניה ל 52 ש"ח למניה, כ- 37 אחוז ירידה ואם לתרגם זאת למונחי מעו"ף, מדובר בירידה של 3.5 אחוז במדד המעו"ף.

 

מנית החברה לישראל לא נשארת אדישה ומגיבה אף היא בירידות חדות וזאת בהתבסס על הקשר החזק בין שתי החברות.

 

החברה לישראל היא בעלת השליטה בחברת כי"ל ומחזיקה ב 52 אחוז ממנה, כלומר, ירידה בשווי השוק של כי"ל יגרור בהכרח ירידה בשווי השוק של החברה לישראל ועל כן,מגיבה החברה לישראל אף היא בירידות חדות.

 

מנית החברה לישראל צנחה בשבועיים האחרונים ובקורלציה מושלמת למנית כי"ל בכ- 45 אחוז, ובמונחי מדד המעו"ף, 2.7 אחוז.

 

אם כן, לולא הירידות החדות בשתי המניות המוזכרות כאן, מדד המעו"ף היה מציג עליות נאות, אך נראה ששתי המניות שהיו אחראיות לתשואה החיובית הנאה שהציג מדד המעו"ף ב 2007 היו לו לרועץ בשבועיים האחרונים.

 

כמו שאמרו חכמינו: "לא לעולם חוסן".

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר