מס' צפיות - 476
דירוג ממוצע -
ישראבלוף
מאת: כלכלה להמונים 03/08/08 (22:43)

ישראל רואה ומחשיבה את עצמה כמדינה מערבית מתפתחת, יש יאמרו על גבול המפותחת מבחינה כלכלית. לאחרונה אנו שומעים קריאות בדבר השכר הגבוה (מידי? ) של אנשי היי טק בישראל בהשוואה לעמק הסיליקון בארה"ב עם כל ההשלכות שבנושא, כגון, הסכנה של העברת מרכזי פיתוח למדינות אחרות שאינן ישראל בשל עלות השכר.

 

בצד השני של משוואת השכר ברוטו, עומד שכר הנטו, כאשר ביניהם כמובן המיסוי. בישראל מונהג מיסוי לשכירים בין הגבוהים בעולם המערבי ובהפרש משמעותי ממדינות מתפתחות/מפותחות אחרות כמו ארה"ב וקנדה.

 

אז יהיו כאלו שיקפצו ויגידו שארה"ב וקנדה לא ברות השוואה ואני אשאל בתגובה: "למה לא?". אתה כמדינת ישראל מתיימר להיות או להיקרא מפותח? תלמד מהגדולים ותיישם.

 

לשם השוואה מספרית, ניקח מהנדס תוכנה שמרוויח 84000 דולר בשנה, או אם תעדיפו 7000 דולר בחודש שהם בערך 24000 שח.

 

אותו המהנדס, יאלץ לשלם מס של 28 אחוז בארה"ב וקנדה בעוד שבמדינת ישראל ישלם מס הכנסה, מס בריאות וביטוח לאומי בשיעור של 36 אחוז! כלומר, 8 אחוז הפרש לחודש, ובמילים אחרות 1900 שח לחודש שהם 23 אלף שח לשנה הבדל שהם משכורת חודשית שלמה...נטו...

 

בנוסף להבדלים המהותיים בענייני המיסוי, ההכנסה הפנויה של ידידינו המערביים גבוהה משמעותית מאשר בישראל, כלומר, מוצרים יהיו זולים יותר מעבר לים (דלק, אלקטרוניקה, רכבים, מזון ועוד ), אני אחסוך לכם את השאלה "למה?" ואענה:"מס, המדינה גובה מס מהיבואנים שמגולגל לצרכן".

 

ישנם עוד פרמטרים נוספים שצריך לקחת בחשבון וכל המעוניין יודע כיצד ליצור עימי קשר על מנת לשאול את השאלות, אך שום פרמטר נוסף לא יוכל לאזן את המשוואה לטובת משלם המס הישראלי.

 

רמת המיסוי הגבוהה המונהגת בישראל יכול להיות מתורץ בתקציב ביטחון מנופח מאוד ( שליש מתקציב המדינה בערך ), אך העובדה היא, וכאן אני אולי חורג לפוליטיקה, שצה"ל לא נתן את תחושת הביטחון שצריך היה לתת לאזרחי המדינה כפי שלא נתן את תחושת ההרתעה לאויב בזמן המלחמה , כמתחייב לאור התקציב העומד לרשותו.

 

בנוסף, היינו מצפים שהמיסוי הגבוה יתן מערכת חינוך טובה יותר, מערכת בריאות טובה יותר, מערכת כבישים משופרת, רכבת תחתית, שיקום משק המים והרשימה ארוכה.

 

בפועל, אנו לא רואים תוצאות בעניינים אלו, אך אנחנו כן רואים הרחבת מספר כיסאות הממשלה, מינויי שרים ללא תיק, סגני שרים, לשכות, מכוניות, מזכירות, טיסות, שכר מנופח ברשויות ציבוריות, שכר מנופח עבור עובדי נמל וחברת חשמל, שכר עתק עבור פקידים בבנק ישראל ופנסיות נדיבות מאוד.

 

נשארה רק שאלה אחת פתוחה: למי אני פונה כדי לקבל החזר על ה 8 אחוז מס הנוספים שאני משלם כל חודש???

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר