מס' צפיות - 450
דירוג ממוצע -
סקירת שווקים - 1 באוגוסט 08
מאת: xinvestor 03/08/08 (00:27)

כמו שהערכתי לפני חודש, הירידות בשווקי המניות נמשכו ונוצרו תחתיות חדשות באמצע יולי, בהובלת מניות הפיננסים. אולם מאז חווינו התאוששות של השווקים, בעיקר משתי סיבות - הראשונה היא ירידת מחירי הנפט, והשניה היא דוחו"ת החברות הפיננסיות שהיו גרועים פחות מהצפוי.

 

החשיבות של הסיבה השניה הייתה מכרעת, מכיוון שמחירי המניות הפיננסיות באמצע יולי גילמו פשיטות רגל של בנקים גדולים נוספים. לכן, כאשר התברר שהשד אינו נורא כל כך, ולאור השחיטה שהתבצעה במניות הפיננסיים בחודש וחצי שלפני, זינקו מניות הפיננסיים בשיעורים לא פחות ממדהימים. מניית בנק אוף אמריקה (BAC), למשל, זינקה בלא פחות מ-60% בתוך שבועיים. מדובר בעליית ערך של עשרות מיליארדי דולרים. הזינוק הזה לא הגיע על מי מנוחות, אלא יותר בסגנון של רכבת הרים. מדובר בגן עדן של ממש עבור סוחרי הטווח הקצר חובבי התנודתיות.

 

לגבי הטווח הקצר, אני מעריך שהתנודתיות במגזר הפיננסי תימשך. בטווח הבינוני, אני לא בטוח שהמניות הפיננסיות במחירים הנוכחיים הם כזאת מציאה, מכיוון שגם לאחר תום המחיקות, החברות במגזר יחזרו למציאות חדשה, זהירה יותר ורווחית פחות מאשר השנים העליזות שלפני המשבר. גם מניות הטכנולוגיה אחרי התנפצות הבועה ב-2000 לא החזירו את הנפילות בתקופה קצרה. מצד שני, והיה ומניות אלה יחזרו לכיוון התחתית של אמצע יולי, או אפילו מחצית הדרך לשם, אני חושב שכן יהיה מדובר בהשקעות טובות לטווח הבינוני-ארוך.

 

כדאי לשים לב למניית אמריקן אקספרס (AXP), ענקית כרטיסי האשראי. זוהי אחת האחזקות הגדולות של וורן באפט, כך שאפשר לוותר על בדיקת נאותות עצמית ולהגיע מייד למסקנה שמדובר בחברה טובה שממוצבת היטב לקראת העתיד. AXP לא כל כך השתתפה בראלי של השבועיים האחרונים, בעיקר על רקע הדוחו"ת שלה שאותתו על האטה בצריכה, גם עבור לקוחות אמידים. ייתכן מאוד שהמחיר הנוכחי מגלם את ההאטה.

 

AXP

 

לגבי ירידת מחירי הנפט, השאלה הגדולה היא האם מדובר בתיקון בדרך לחציית ה-150$, או שמא מדובר בשינוי מגמה. לא ניתן לדעת, אך כדאי להתרכז במה שכן ניתן לדעת, והוא שלנפט במחירים של 140-150$ יש השפעה שלילית ביותר על הכלכלה בעולם. מה שלא קרה במחירים של 80$ או 100$, קורה ב-140$. חברות תעופה מבטלות רכישות של מטוסים, שוק הרכב בארה"ב משתנה, ולא חסרות דוגמאות נוספות. מגמה נוצרת מסיבות מסוימות, ונמשכת בדר"כ ללא הפרעה כל עוד לא משתנים תנאי היסוד. מחיר הנפט הגיע לרמות שסוף סוף משנות את תנאי היסוד. לכן, ייתכן כמובן שאני טועה, אבל קשה לי לראות את הנפט ממשיך לטפס בחודשים הקרובים. סקטורים שיכולים לעלות במקרה של המשך מגמת הירידה במחיר הנפט הם סקטור התעופה (שכבר עלה בצורה משמעותית לאחרונה) וסקטור בתי הזיקוק, עליו כתבתי בעבר כאן. מניות בולטות בסקטור זה - ואלרו (VLO) ופרונטיר אויל (FTO).

 

FTO

 

בזירת המט"ח אציין שתי נקודות חשובות כדאי לשים אליהן לב. הראשונה - מדד הביג-מק של "אקונומיסט" שהתפרסם לפני כמה ימים. זהו מדד שמשווה את כח הקניה של מטבעות שונים בעולם ע"י בדיקת מחירי המבורגר ביג-מק. מכיוון שמדובר במוצר זהה שנמכר כמעט בכל העולם זהו מדד טוב להשוואה. עפ"י המדד נכון לתקופה הנוכחית, השקל נסחר ב-30% מעל שוויו ההוגן מול הדולר. היורו נסחר ב-50% מעל, ומטבעות אירופאיים נוספים נסחרים אף בשיעורים גבוהים יותר. מטבעות שנסחרים מתחת לשווים ההוגן מול הדולר הם רוב המטבעות האסיתיים, כולל הין היפני והיואן הסיני. בדר"כ כאשר היו בעבר פערים גבוהים בין מטבעות, הם נסגרו בשנים שאחרי. לכן, כמו שכתבתי כבר כמה פעמים, אני בעד הדולר.
נקודה שניה - שימו לב להתנהגות השקל מול הדולר בימים האחרונים. הנגיד העלה את הריבית בצעד שדי הפתיע את השוק - רוב ההערכות דיברו על כך שהוא יתיר את הריבית ללא שינוי. כאשר קרו ארועים כאלה בשנה האחרונה, השקל הגיב בהתחזקות משמעותית. לא הפעם. הוא ניסה אומנם, אך חזר להיחלש, בהתאם למגמה בתקופה האחרונה. ייתכן שזהו עוד סימן לשינוי המגמה.

 

USD

 

באפיקים הסולידיים, האינפלציה בעולם ממשיכה להיות גבוהה. המשמעות היא עליות ריבית אפשריות, בעיקר כמובן בארה"ב שם הריבית נמוכה ועומדת של 2% ולכן בעקרון לא כדאי לקנות אג"ח דולריים.

 

לסיכום, ההנחות שלי הן כאלה: אנחנו נמצאים בשוק דובי. עד אשר יוכח אחרת, צריך לנצל עליות חדות בשוק המניות למימושים. ניתן להיעזר לשם כך בניתוח טכני. באותה מידה, לנצל ירידות לקניות. כיוון הדולר למעלה, השקל והיורו למטה (ביחס לדולר) - אלה הנחות די סבירות מבחינתי. כיוון הנפט למטה, אבל זאת הנחה מסוכנת.

 

עד כמה שזה נשמע מוזר בימים אלה, עבורנו כישראלים שוק המניות בארה"ב יכול להיות כעת די אטרקטיבי - כי הוא מאפשר לנו להשקיע גם בדולר. מכיוון שהריבית על הדולר עצמו נמוכה, ומכיוון שאג"ח דולריות לא אטרקטיביות בגלל עליות הריבית הצפויות, נשארנו עם האפיק המנייתי. ולא שחסרות בארה"ב מניות לא יקרות. בנוסף, המיתון התחיל בארה"ב, והוא עושה דרכו לאירופה, אלינו וכנראה גם לשאר השווקים המתעוררים. לכן איני חושב ששווקי מניות אחרים עדיפים כרגע על זה האמריקאי.

 

מכיוון שאנחנו בשוק דובי, ההקצאה לאפיק המנייתי צריכה להיות נמוכה מהממוצע (כמובן כל אחד והממוצע שלו), אבל בתוך האפיק המנייתי הייתי מפנה חלק משמעותי לארה"ב.

 

לבלוג של xinvestor

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר