מס' צפיות - 546
דירוג ממוצע -
בועת המגזר הפיננסי
מאת: כלכלה להמונים 30/07/08 (00:02)

בשנת 2000 התפוצצה בועת ההי טק בעולם ובישראל וחברות סטארט אפ אשר ללא מוצר באמתחתם הגיעו לשווי שוק של מיליארדים, צללו ופשטו רגל, משקיעים הדירו רגליהם מחברות וכך ראינו את מדד הטכנולוגיות האמריקאי, נסדאק, יורד מרמה של כ 5000 נקודות ל כ 2000 נקודות שאגב, לא חזר לנקודה בה היה בשנת 2000 גם 8 שנים אחרי, כלומר, היום.

 

היום, שנת 2008, אנו עדים להתפוצצות הבועה הפיננסית בעולם, אם אפשר לקרוא לה כך. המגזר הפיננסי צולל ומאבד מיליארדים רבים משוויו וגורר אחריו ירידות חדות בכל העולם ובכל השווקים.

 

חשוב לציין, שהמגזר הפיננסי לבדו לא אחראי על הירידות החדות ששווקי העולם חווים. השילוב הלא מחמיא של מחירי סחורות גבוהים אשר גורמים לאינפלציה, יחד עם משבר הסאב פריים ובתוכו המגזר הפיננסי הוא זה שמדרדר את השווקים.

 

יש שיטענו, ואני ביניהם, שהירידות במגזר הפיננסי מוצדקות וראויות ושאכן היתה בועה ומיד אסביר למה ויש כאלו שיטענו שלא היתה בועה והכל התנהל כפי שצריך היה והירידות הן חלק מתהליך גדול יותר וגלובלי.

 

איך שלא יהיה, המשקיעים מצביעים בידיים והשווקים יורדים וצפויים לשבור שיאים שליליים חדשים בטווח הקרוב.

 

לאורך שנים ובשיחות סגורות אני טוען ושואל, כיצד ברוקר בוול סטריט שכל תפקידו בחיים זה לשבת מול מחשב ולהעביר פקודות קניה ומכירה של לקוחותיו מרוויח מיליונים של דולרים בשנה שכר בסיס אשר לא כולל בונוס? כיצד יתכן, שעובדי בנק, הם בין שיאני השכר בכל משק?

 

הרי אם עושים חישוב פשוט, מגלים שכדי שברוקר ירוויח מיליון דולר בשנה , עליו לנהל תיק לקוחות בשווי של 50 מיליון דולר ובהנחה שהוא גובה 2 אחוז עמלה.

 

עכשיו נעבור על פני מספר הברוקרים בוול סטריט, שאגב, לא ממש ידוע, אך מדובר במאות ואנחנו מגיעים לשכר כולל של 5 מיליארד דולר עבור 100 ברוקרים בלבד ועבור שכר של מיליון דולר בלבד, כלומר, אני מאוד שמרן.

 

כיצד קרה שגוף אשר אינו יצרני , כלומר, אינו מוכר מוצר, ותלוי לחלוטין בפעילותם של אחרים מרוויח יותר מהאחרים עצמם....? ישנן הרבה שאלות שעומדות באויר והרבה משחקים בדו"חות הכספיים ובדרכי הדיווח שהיריעה קצרה מלהכיל.

 

העובדות הן שהמגזר הפיננסי מצטמצם משמעותית ע"י פשיטות רגל, הפסדים וצמצום פעילות ואתם יודעים משהו, אולי אין בכך שום רע. אולי יש יותר מידי בנקאים וברוקרים שמשחקים עם כספם של אחרים.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
תיקון: הנאסד"ק ירד ל1114.
יושקו בן בסט 02.08.08 (18:37)