מס' צפיות - 420
דירוג ממוצע -
מחפש מענק מהמדען הראשי? עבור לצפת
מאת: חץ בן חמו 28/07/08 (11:44)

לפעמים יש מצב שבמשרד האוצר במדינתנו יש טמטום שקשה מאוד להבין אותו. כזו היא הדוגמא האחרונה לפיה החל מ-2009, חברות המעוניינות בקבלת מענקים מהמדען הראשי, יגלו שאם החברה יושבת במרכז, אז הסכום יורד מ-30-50% ל-10-20%. בכלכליסט כתבו על זה כאן.

 

כאחד שהיה חי בעבר בצפת וגם במקומות אחרים בפריפריה, הייתי בהחלט שמח לראות חברות זזות מהרצליה פיתוח לכיוון הצפון והדרום. יש בכך יתרונות גדולים כמו שקט, אויר טוב, קצב חיים קצת יותר איטי, פחות פקקים בבוקר ועוד ועוד.

אבל מה לעשות, שצריך לעשות פיתוח תשתיתי מאסיבי בפריפריה, הן בגליל והן בדרום הארץ. יש צורך ליצור פארקי תעשיה, לפתח בדחיפות את תשתית התקשורת שם (זה די עצוב שמונופול התקשורת בארץ יכול לספק אפילו ADSL בפריסה מקסימלית של "60%" [שזה יותר משהו כמו פחות מ-50%] ואין השקעה של תשתית תקשורת מסודרת מצד בזק), תחבורה ציבורית ועוד ועוד.

 

האם מישהו במשרד האוצר חושב שאפשר כך סתם להזיז חברות מהמרכז לפריפריה בקלות? האם מישהו חושב שבהינף יד אפשר להזיז מאות משפחות מהמרכז לצפון או לדרום?

 

פרופסור דני ברזניק, מומחה לפיתוח כלכלי ומרצה בכיר באוניברסיטת ג'ורג'טק שבאטלנטה טוען: ".. היא נעשתה מתוך החלטה לפגוע במרכז ולא מתוך כוונה לפתח את הפריפריה. ההנחה שאם יהיה רע במרכז, יהיה טוב יותר בפריפריה היא מוטעית מיסודה. בסופו של דבר המהנדסים לא יעברו מתל-אביב לבאר-שבע אלא לעמק-הסיליקון, והחברות עצמן יעברו לסין, ואז ישראל כולה תיהפך לפריפריה" ואני לא יודע כמה לפרופ' הנכבד יש מושג, אבל הוא צודק בהחלט. מספיק שתנסה להזמין קו ATM של 4 או 8 מגה ומעלה בפריפריה מ-"בזק" ותראה מה הם יאמרו לך, שלא לדבר על דברים טריוויאליים כמו מסעדות או כל שרותים אחרים שכל חברה רצינית זקוקה עבור העובדים שלהם.

 

אם המדינה מעוניינת שחברות היי-טק יוקמו או יעברו לפריפריה, המדינה תצטרך להשקיע הרבה יותר בפיתוח האזורים מהרבה בחינות (מגורים, עסקים, תשתית, תחבורה ועוד ועוד). החלטה טיפשית של קיצוץ תקציב מדען ראשי לחברות במרכז פשוט לא תעזור, וחבל שהחבר'ה במשרד האוצר לא רוצים להבין זאת. במצב של הממשלה כיום כאשר ראש הממשלה וחברים אחרים עסוקים בלהידבק לכסא ולא בדברים כמו פיתוח הארץ, אין סיכוי גדול לכך וחבל.

 

לבלוג של חץ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר