מס' צפיות - 673
דירוג ממוצע -
השקת ה-Knol - הסוף של ויקיפדיה?
"רוצח-ויקפדיה" - כך מכנים בעולם את ה-Knol, פרוייקט האנציקלופדיה המקוונת של גוגל שיצא סוף סוף לדרך. מה מציע ה-Knol? איך הוא שונה מויקיפדיה? ואיך גם אתם יכולים להרוויח מהפרוייקט החדש?
מאת: טור אורח 27/07/08 (00:34)

מאת: מערכת pCon

 

גוגל הכריזה על השקת ה-Knol, פרוייקט האנציקלופדיה המקוונת שלה. כבר בדצמבר 2007 הודיעה גוגל על פרוייקט Knol (קיצור של Knowledge), שהיה אמור להיות מעין אנציקלופדיה חופשית כמו ויקיפדיה, אך עם כמה הבדלים מהותיים. ההבדל העיקרי הוא היעדר האנונימיות של העריכה; ב-Knol יכול כל גולש לכתוב בתחום ההתמחות שלו וגם לקבל קרדיט על כך, בצירוף שמו ככותב המאמר. בעולם כבר מכונה ה-Knol כ"רוצח-ויקיפדיה", אך אין מה להספיד את ויקיפדיה עדיין.

אין אנונימיות?

המטרה של הסרת האנונימיות היא לשכנע קוראים באמינות הכתוב. בגוגל לא יערכו את התכנים שיעלו הגולשים (או ה-Knols, כפי שגוגל מכנה את הכותבים), ולא ניתן יהיה לערוך את התכנים שכבר הועלו ללא אישור מהאדם המקורי שהעלה אותם לראשונה, למרות שניתן יהיה לפנות לגוגל במקרה ויש התנגדות לתכנים כתובים. כותבי המאמרים יוכלו גם להחליט אם ברצונם לאפשר לגוגל להוסיף פרסומות למאמרים שהעלו, ואף ליהנות מחלק מההכנסות מהפרסומות הללו.

יש כאן פתח ללא מעט בעיות. כל אחד יכול כעת להעלות מאמר באיזה נושא שהוא רוצה ל-Knol, ולהכריז על עצמו כמומחה באיזה תחום שהוא רוצה. מאחר וב-Knol לא ניתן לבצע עריכה ללא הסכמת המחבר, קשה יהיה לדעת כמה אמין התוכן בכל מאמר.

אות אמינות

עם זאת, בגוגל מתכוונים לנסות ולנהל את התכנים, בעזרת "עורך אחראי" לכל ערך. לא ברור עד כמה זה מעשי, בהתחשב בכך שמספר המאמרים עומד להיות עצום. על מנת לשמור על אמינות התכנים, תציע גוגל לכותבים להירשם למעין מערכת זיהוי, שתכלול פרטים אישיים ומזהים של כל כותב, באופן שיאפשר לערכים שלהם לקבל אות אמינות מגוגל. מי שמעוניין להעלות מאמרים וערכים חדשים, יכול לעשות זאת כבר עכשיו באתר Knol, ולהתנסות באנציקלופדיה החדשה בעצמו.

 

פורסם באתר pCon החדש! - המלצות, אתרים, הכרזות ומאמרים, על מחשוב ואינטרנט http://www.pcon.co.il/v5/ArchiveMore.asp

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר