מס' צפיות - 551
דירוג ממוצע -
עיסקת טבע-בארר יוצאת לדרך
מאת: כלכלה להמונים 22/07/08 (00:30)

בסוף השבוע שעבר התבשרנו כי ענקית הגנריקה הפרמצבטית, חברת טבע הישראלית, רוכשת את חברת בארר האמריקאית בכ 8.9 מיליארד דולר, חלקה במזומן וחלקה במניות.

 

מהלך זה הינו נדבך נוסף בתהליך חיזוק מעמדה של טבע כחברת התרופות הגנרית מספר אחת בעולם ומהווה אבן דרך אסטרטגית לצמיחתה של טבע בעתיד.

 

לשם בחינת הסיבות לכדאיות העיסקה נסביר שחברה יכולה להתאפיין בצמיחה אורגנית - צמיחה הבאה מתוך החברה, כלומר, פעילות מחקר ופיתוח והגדלת כושר יצור. צמיחה אי-אורגנית - רכישת חברה או מוצר אשר יתרום לפורטפוליו של החברה ולכושר היצור שלה ע"י רכישת מתקני יצור.  

 

נבחן אם כן כיצד משפיעה הרכישה על חברת טבע: 

 

1. הגדלת כושר היצור של החברה במונחי מכירות שנתיים.

2. רכישת תיק מוצרים (פורטפוליו) אשר לטבע אין נגיעה בו כדוגמת מוצרי נשים:גלולות למניעת הריון.

3. הגדלת המכירות בצפון אמריקה- בארר היא חברת הגנריקה הגדולה ביותר בצפון אמריקה.

4. כניסה לשווקים מתפתחים/בעלי צמיחה מהירה, כגון רוסיה ,פולין ומזרח אירופה בכלל.

5. הגדלת והרחבת פעילות המו"פ האתי של החברה - לחברת בארר יש חטיבה שאינה גנריקה ומפתחת מוצרים אתיים. באמתחתה כ 30 מוצרים אתיים.  

 

אין פלא אם כן, שהאנליסטים צוהלים והמשקיעים מצביעים בידיהם ( מניית  חברת טבע מזנקת כ 8 אחוזים ביומיים ) שכן, כל הפרמטרים הרצויים המצדיקים ביצוע עיסקה בסדר גודל שכזה מתקיימים.

 

לאחר ביצוע העיסקה, תחל חברת טבע בתהליכי המיזוג וההטמעה של חברת בארר. תהליכים מסוג זה, גוזלים משאבים ומזומנים מהחברה ובמקרים מסויימים ירתעו המשקיעים מעיסקה בסדר גודל כזה גם אם תיראה כדאית על פניו, אך לחברת טבע מסורת ארוכה של רכישות, מיזוגים והטמעות של חברות גדולות וגם שם כושר הניהול המצויין בא לידי ביטוי, כך שכמשקיע, אינני נרתע ואפילו מרוצה מהעיסקה...

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר