מס' צפיות - 1318
דירוג ממוצע -
המעצבנים לטייס
אולי די כבר לספר לנו שמונים פעם כמה אנשים מתיכון "אמירים" התקבלו לקורס טייס?
מאת: אלי צויק 27/06/08 (12:15)

אני לא יודע אם שמתם לב, אבל בכל שנה, עם התקרב מועד סיום קורס טייס, יש בעיתונים שפע של כתבות שמנסות לאפיין/להלל/לתאר את הבוגרים הנוכחיים של הקורס. לא מדובר בסקירה אחת, אלא בסדרה שלמה המופיעה כמעט מדי יום בעיתון היומי, ושיאה בצילום תקריב של פנים מטושטשות וכובעים פורחים באוויר (בשביל מה בכלל הם שולחים לשם צלם ממילא כל התמונות מטושטשות באותה צורה, שישימו את התמונה משנה שעברה...)

 

זה מתחיל בסטטיסטיקות:"השנה, 30% מהבוגרים הם בנים לאבות בעלי מנת משכל בינונית ואם בעלת גוונים של בלונד אדמדם בפוני", ממשיך באיזכור "הטייס הראשון שאחותו נשואה לאתיופי" עבור דרך שיחות נפש עם הגננת של האישה התורנית בקורס ("כבר בגן היא העדיפה לבנות דגמים של פרפרים מלגו") וכלה בגילויים "מרעישים" נוסח: "שישה בני תיכון מכבים רעות יסיימו את הקורס יחד"

 

נו באמת... מפתיע מאד... שישה מבני תיכון "מכבים רעות" יסיימו את הקורס יחד. א-נ-י ממש בשוק! איך זה קרה? בואו וניזכר: מי גר ביישוב "רעות"? נכון. אוסף הומוגני של אנשי צבא בכירים. מפתיע מאד שהבנים שלהם מלאי מוטיבציה להיות טייסים...

 

בכנות? נמאס לי שהמדינה שלנו לקחה ענף כלשהוא, שאכן דורש קואורדינציה ואינסטינקטים, והפכה אותו לפסגת היהלום האנושי. כל אדם שהצליח לסיים קורס טייס הוא אליל בפוטנציה. יש שם אישה? וואו, איזה השג! יש גרוזיני? הנה, אתם רואים, גם גרוזיני יכול. יש דתיים? זו אמירה נוקבת על הגישה הפוליטית של הציבור הדתי-לאומי של אחרי ההתנתקות.

 

אז תרשי לי לקלקל לך מדינת ישראל יקירתי. לסיים קורס טייס מצביע - בראש ובראשונה  - רק על דבר אחד: מוטיבציה עזה לסיים קורס טייס. וזו בדיוק הסיבה שבכל תקופה יש קבוצה אחרת שמככבת ברשימת הממלאים את הקורס. בימים עברו השתלב אצל הקיבוצניקים מסלול קורס טייס באווירת הצבר המסוקס וההשתוללויות בגורן, היום הם כבר הפנימו שמסוקס זה ההוא שעשה רילוקיישן לעמק הסיליקון - והתוצאה? אפס בני קיבוצים בקורס. אצל הדתיים עדיין הדרך לליבה של מלכת האולפנה עוברת במסלול של הטסת צוקית ומשקפי ריי-באן בבית הכנסת בשבת בבוקר - אז הם ממלאים את הגיבושונים בהמוניהם.

 

ומעל הכל (ותבדקו את הסטטיסטיקות)  תמיד תמיד יהיה בקורס רוב ל"אבא איש צבא ואמא מורה" - שזה בדיוק המגזר שבשבילו עבודה כשכיר בכיר ונחשב היא פסגה ואידאל. אכן, מצטער לקלקל לכם, יכול להיות שהבן של יצחק תשובה הוא טייס מצטיין בפוטנציה, אבל גם בלי לחפש אותו ב"גוגל" אני יכול לנחש שהוא לא ניגש למבדקי קורס טייס. כשאבא שלך מכר עיתונים בגיל חמש, וחברות ענק בגיל שלושים - סביר מאד שתרצה לעשות כסף, לא ממש בא לך לתת למדינה שבע שנים חינם כדי להרוויח כל חייך משכורת סבירה של טייס שכיר ב"אל-על".  אם אבא שלך הוקסם ממשכורת + פנסיה מוקדמת של איש צבא, ואמא שלך הגיעה לחמש עשרה אלף בחודש אחרי וותק של שלושים שנה בהוראה - קורס טייס יראה לך אטרקציה שבשבילה תהיה מוכן לסבול את התיאוריה המטופשת שמסבירה לך למה אדם שהמקצוע שלו הוא להניע מערכות בישיבה על כיסא - חייב שנתיים קודם לאכול חול בריצה פסיכית על דיונות בדרום...

 

אם אתם צופים בערוצי הספורט הזרים בלילות קשים של חוסר שינה, בטח יצא לכם בעל כורחכם לצפות בביאתלון, התחרות המוזרה הזו שבה נדרשת מיומנות בשני ענפי ספורט יחד: קליעה ברובה אוויר, וגלישה במגלשי סקי. התחרות המטורפת הזו דורשת מלבד סיבולת פיזית גם יכולת מדהימה של הרגעת הדופק אחרי מאמץ (נסו לפגוע במטרה מילימטרית מחמישים מטרים אחרי ספרינט מטורף) וקור רוח קיצוני.

 

עכשיו, תארו לעצמכם שהביאתלון  - שהוא לא פחות קשה מלסיים קורס טייס  - רק שאין בו רס"ר מעוצבן ומדריכי-טיסה שחצנים - היה מגיע לארץ. מי היה מצטיין בו? תחשבו שוב: חישובי זווית, סיבולת פיזית? קור רוח קיצוני? נכון. צדקתם. יוצאי חבר העמים, מה שמכונה בפי העם "רוסים". סביר שהייתם שומעים עליהם מדי פעם. בעיקר בקטגוריה של התלונות. "זכינו במדליה ועדיין הוועד האולימפי לא רוצה לתת לנו חסות". נראה לכם שמישהו היה ממציא על משתתפי הספורט הזה אגדות גבורה, מחתן אותם עם דוגמניות, או מנסה לבדוק הם יש להם יהלום בקצה של הרובה? מישהו היה נותן להם הילה של סיירת? בתחת שלי...  

 

אז מה נשאר לנו? הטענה המגוחכת של "הוא שולט על כלי ששווה מליוני דולרים"... נו באמת... מה עם כל מנכ"ל הי-טק חנאנאה במשק, או איש עסקים ממוצע? הם לא מרימים לאוויר מיזמים של מליונים? מה עם גליה מאור? זה נראה לכם קל להנחית לקרקע בנק ששווה כמה מליארדים בלי להתרסק, או לפחות בלי שישמו לב להתרסקות? היה פעם בעיתין ראיון עם הגננת של גיל שוויד?

 

וחוץ מזה, אם גודל הכלי שבו אתה נוהג ושוויו הוא המדד להיותך מלח הארץ אז מה זה אומר בעצם? שהאליטה של המדינה הם נהגי סמיטריילר? ברצינות, תחשבו על זה: אתה בקושי מצליח להוציא את המאזדה שלך מהחנייה אם אתה משתמש רק במראות הצדדיות בלי להסתכל אחורה שבע פעמים. אז בגלל זה תנסה לחתן את הבת שלך בכח עם נהג "אינטרנשיונאל" אתיופי שבכל בוקר מנווט את המשאית שלו אחורה לתוך אתר בניה בלי אף אחד שיכוון אותו, ובלי לעצור את התנועה ברחוב ליותר משלוש דקות? זה נשמע לכם הגיוני? בעידן שבו כל עורך דין עשיר ושמנמן  מוציא לעצמו רשיון טייס אזרחי - איך לעזאזל עוד לא התנפצה לאלף חתיכות האגדה האורבנית המגוחכת הזו?

 

במשך השנים הוגשו די הרבה תביעות נגד אנשים שהתחזו לטייסים לכל מיני מטרות. האמת? בכל פעם שכזו די התרגזתי על פסק הדין, אבל הכי הרתיחה פרשיית ערן בן אברהם שהורשע, שימו לב הורשע, על "התחזות לטייס לשם השגת כיבושים מיניים ורומנטיים".

 

נשים יקרות, אם אתן עדיין קונות את המיתוס המופרך הזה, שאדם שיכול לנווט כלי גדול לתוך האנגאר תת-קרקעי הוא איש חכם, טוב לב, ובעל כישורי-מיטה מופלאים? זו לגמרי הבעיה שלכן. אין שום הגיון שתתבעו מישהו על זה. הוא סיפר לכן שהוא טייס? זה בלבל אתכן לגמרי? לא שמתן לב שהוא די מטומטם אחרי הכל ושתמיד במסעדה נעלם לו הכרטיס אשראי? אשמתכן המלאה. הגיע הזמן שתפריכו לעצמכן את האמונה המטופשת הזו. טייסים הם אמנם טובים במתמטיקה, ובעלי איסטינקטים חזקים - אבל הם בעיקר בעלי מוטיביציה להיות טייס. ובינינו? ולפי מה ששמעתי מידידות שלי? זו המוטיבציה היחידה שיש להם. איכשהוא מכל המאמץ וההילה לא כל כך נשאר להם זמן וכח למוטיבציות שאת צריכה מהם...

 

מדינת ישראייל! די לעיסוק האובססיבי בניתוח האופי שלהם. די להנחה הרואה בהם מלח הארץ. היום כשהילת המלחמות פגה, כשהבנו שקציני צבא בכירים הם אנשים שלא בטוח שהיו מצליחים במקצועות אחרים, כשראינו איך חלוץ נכשל בפעולה פשוטה של מכירת נירות ערך תחת אש (נראה אותו בביאתלון...) לא הגיע הזמן לקלף את ההילה המטופשת הזו מעל הקצה של היהלום של הטייסים?

הכותב הוא חובב מלים מושבע

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 5 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
חוות-דעת.
פסיכולוג 28.06.08 (07:47)
2.
יפה מאוד
יותם ברגר 30.06.08 (19:29)
3.
כאח של נווט קרב.
אוהד 23.06.09 (02:15)
4.
התרומה לבטחון המדינה היא זו שחשובה פה ל"ת
אסף 30.10.10 (23:40)
5.
אסביר לך למה הטובות לטייסים
ציפורן בר כסת 06.09.11 (16:24)