מס' צפיות - 427
דירוג ממוצע -
הצדק מול האמת, מבוא.
רבים מידי האנשים, המתבלבלים בין המונחים הצדק והאמת. אין תחום בו הדבר לא נעשה בצורה שגויה ולעיתים אף צינית. כתבה זו היא המבוא לאותן אמיתות שהצדק רחוק מהם כמו שרחוקה אמת מעשיית צדק.
מאת: מריאן קפלון 18/06/08 (11:02)

בן אנוש, השונה מבעלי החיים מפאת תבונתו ויכולתו להתקשר בערוצים רבים יותר - ביניהם להעלות על הכתב מידע שבעלי חיים אחרים לא מסוגלים, לרוב יהיו אלה דברים שהאמת והצדק בהם תלויה במוסר המידע.

 

אחרי שהובהר, שהאמת והצדק שונים זה מזה ותלויים במוסר המידע, ניתן למידע לדבר בעד עצמו ונבחן אותו על פי קבוצות השפעה שמוסר המידע שייך אליהם.

 

היום ננסה להוכיח את השוני בין האמת לצדק, אך קודם נגדיר דבר מהותי ביותר - הזכות שלנו למסור ולקבל ידע. לא צריך הרבה גינונים, כדי להזכיר את זכותנו הבסיסית לחיים (הגנה על נפשנו ורכושינו) ולחופש  (יכולתנו להתבטא ולנוע בחופשיות). מתוך שני דברים בסיסיים אלה עולים שילובי תנאיי המחיה והכלכלה המאפשרים לנו יכולת קיומית, האומנם?

 

כדי לבדוק את הטענה ניקח דוגמה אחת ממיני רבים:

 

נניח שנולדת בשבט נידח באפריקה, שתושביו נאנסו לקבל על עצמם אמונה דתית שונה מזו שהאמינו בה עד כה (אם הייתה להם דת בכלל) ובמין נקבה... זה מיד אומר שיש לך סיכוי מעולה להיות הנשיאה הראשונה של ארה"ב.

 

תשאלו בוודאי למה בחרתי בתושבת כהת אור וממדינה שונה לתפקיד כה רם במדינה דמוקרטית ומתקדמת, ודווקא בזמן שנציג אחר של קהילה כהת אור מנתב את דרכו אל הבית הלבן?

 

התשובה פשוטה, מחשבתנו ומעשינו תלויים באחרים המשפיעים עלינו לכבל החלטותינו, - זה שחלק מהעולם התחיל להבין, שאנו בני אנוש השונים בצבע אור, גזע, מין או דת, לא מראה על היכולות שלנו לבצע תפקיד מסוים... ובכל זאת מה לדעתכם הסיכוי של הנערה כהת אור?

 

בתשובתכם מתחיל ההבדל בין הצדק לאמת.

הכותב הוא מהנדס תוכנה בעל תואר במנהל עסקים. מנהל טכני למכירות ,רכש ולוגיסטיקה. מגשר ומאמן חברתי עסקי ופעיל לקידום החינוך והבריאות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר