מס' צפיות - 731
דירוג ממוצע -
החזר מס, פנסיה ומטפלות
מאת: נדב פרץ 12/06/08 (13:32)

עכשיו, כשחוק הפנסיה החדש נכנס לתוקף, מתברר שיש איתו בעיה - קרנות הפנסיה לא רוצות לבטח עובדים חלשים, פשוט כי לא כדאי להן - ההשקעה בעובד כזה היא, כנראה, זהה להשקעה בעובד אחר, אבל התמורה ממנו, בדמות דמי ניהול, נמוכה מאוד. עד כמה שזה מפתה, לא אעביר את זמני הפעם בלהזכיר עד כמה אני צודק, ואתמקד בתוצרים של השילוב בין הסכם הפנסיה לסוגיה חברתית בוערת אחרת - זיכוי מס על מטפלת.

 

כפי שציינתי בפוסט קודם, אחת הבעיות עם זיכוי מס על מטפלת היא שהוא יוצר אוכלוסיה של עובדים חלשים. למרות שזיכוי מס על מטפלת יכול לפצות גם את מי ששולח את ילדיו למעון, בפועל הוא נותן תמריץ גדול מאוד להעסיק מטפלות, משתי סיבות. ראשית, החוק מיטיב רק עם האוכלוסיה העשירה ביותר של האמהות העובדות, אלו שנטייתן היא ממילא להעסיק מטפלות. ואם לא די בכך, החוק - בגרסתו הנוכחית, של החזרי מס על הוצאות - נותן תמריץ להעסקת מטפלות, שכן מתן החזר מס מצמצם, למעשה, את ההפרש בעלות בין ההוצאה על מטפלת להוצאה על מעון.

 

ומטפלות, זאת יש להזכיר, הן עובדות חלשות. הו עובדות חלשות משום שמעטות מהן מקבלות יותר משכר מינימום. הן עובדות חלשות משום שהן מועסקות, בדרך כלל, במשרה חלקית מאוד. הן עובדות חלשות משום שהן עובדות מול מעסיקים פרטיים, שגם אם היו רוצים אין בידם הכלים להעניק להן תנאים סוציאליים.

 

ההשוואה המתבקשת, בתנאים אלו, היא ההשוואה לסייעות במעון - התפקיד שהיו ממלאות מטפלות בעולם שבו לא היו מטפלות אלא רק מעונות איכותיים ומסובסדים. סייעת כזו אמנם אינה זוכה לתנאים מפליגים, אך היא מועסקת בארגון גדול יחסית - ולכן יש מי שידאג לתנאים הסוציאליים שלה. גם אם לא יעשה זאת בפועל, יש לה ממי לדרוש זאת (מישהו מעלה על דעתו את איגוד המטפלות?). יש לה, בדרך כלל, משרה מלאה או כמעט מלאה - לעומת המטפלת שעובדת שעות ספורות ביום. האפשרות של העלאת שכר קיימת, גם אם אינה מובנת מאליה. שלא לדבר על קביעות תעסוקתית שנמשכת גם אחרי שהילד הולך לבית הספר.

 

תנאים אלו של עבודת מטפלות הופכים אותן לרגישות ביותר לחולשות של הסכם הפנסיה. היותן עובדות בשכר נמוך מאוד - נמוך בהרבה, בדרך כלל, משכר מינימום, העובדה שרבות מהן מקבלות שכר 'שחור' ועוד, כל אלה גורמים לכך שמטפלות לא יהנו מהסכם הפנסיה החדש.

 

נוצר כאן שילוב קטלני: בעוד הפסיקה בדבר הכרה בהוצאות מס על מטפלת מקדמת את הרחבתו של מעמד עובדות בתנאים סוציאליים גרועים במיוחד, חוק הפנסיה החדש מעניק לעובדות אלו תנאים גרועים במיוחד.

 

לבלוג של נדב פרץ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
צודק בהחלט!! ל"ת
13.06.08 (00:55)