מס' צפיות - 25
דירוג ממוצע -
מהו דו"ח שנתי ומי מחויב בהגשתו?
מאת: bestlink 04/08/22 (11:55)

אחת הפעולות החשובות ביותר שמבצעים רואי חשבון עבור הלקוחות שלהם, הוא דו"ח שנתי. זו פעולה אשר בעיקרון, כל מי שיש לו מקורות הכנסה במהלך שנת מס, צריך לבצע על מנת שהוא יוכל לדווח עליהן בצורה מסודרת לרשויות.

 

משרד רואי חשבון מועסק על ידי לקוחות מסוגים שונים, בין אם זה עצמאים, בעלי עסקים, שכירים שיש להם מקורות הכנסה נוספים ועוד. כאשר מסתיימת שנת המס, נניח 2021, אז אחרי מספר חודשים, מתחילים לעבוד במשרד על דוח שנתי שאמור לאגד את כל ההכנסות וההוצאות של שנה זו. המטרה היא, להגיש למס הכנסה דוח שלם ומקיף, ואז יהיה אפשר לבחון, האם הגורם עבורו בוצע הדוח, שילם מס הכנסה כנדרש, או שמא שילם יותר מדי ואז מגיעים לו החזרים או להיפך, שילם מעט מדי, ואז הוא חייב במס.

 

לפני שנסביר מי חייב בהגשת דוח שנתי ואיך הוא מתבצע בדיוק, חשוב להבהיר, הדוח אומנם נועד לרשויות המס מתוך כוונה לוודא שאכן האזרחים משלמים מס הכנסה כנדרש, אך הוא גם משרת במידה מסוימת את הלקוח עבורו עשו את הדוח, הן במידה ויצטרכו להשתמש בו לצרכים אישיים שונים והן בשביל שיוכלו לקבל החזרי מס, במידה והם שילמו במהלך השנה יותר ממה שהיו צריכים.

 

מי חייב בהגשת דוח שנתי ואיך הוא מתבצע?

 

על פניו, מי שחייב בהגשת דוח שנתי לרשויות המס הוא עצמאי שמוציא קבלות. אך הוא לא היחידי. גם שכירים אשר נהנים ממקורות הכנסה נוספים מעבר לשכר שלהם, למשל שכירות, רווחי הון, דיבידנדים וכדומה, צריכים להגיש דוח שנתי. זאת כאמור, בשביל שהם יוכלו להראות מה היו ההכנסות וההוצאות שלהם, והאם הם שילמו מס הכנסה בהתאם.

 

הדוח כאמור נערך על ידי משרד רואי חשבון, אשר אחראי על כל ניהול הספרים של הלקוח. הוא אוסף את כל הנתונים הרלוונטיים, כולל הכנסות והוצאות של בן/בת זוג (טופס 106 במידה והם שכירים), נתונים אודות קופות גמל, קרנות פנסיה של הלקוח, וכן נתונים אחרים. אז צוות המשרד מבצע את החישובים הנדרשים ומגיש את המסמכים לרשויות המס. בעבר הלקוח היה צריך לחתום על המסמך פיזית לפני ההגשה, אך היום אפשר לעשות את זה גם באמצעים דיגיטליים שונים.

 

מדוע חשוב לפנות למשרד רואי חשבון?

 

על פניו, כל אחד יכול להגיש דוח שנתי לרשויות המס. אך מאחר והדבר דורש זמן וידע, מוטב שמשרד רואי חשבון יתעסק בכך ויבצע את הפעולה. אומנם הוא גובה על כך כסף, אך בשביל שהיא תתבצע בצורה נכונה, אמינה ומסודרת, מוטב לשלם את הסכום הנדרש וכך אפשר לבצע אותה כמו שצריך.

 

בעיקרון, מספר שבועות אחרי הגשת הדוח, מקבלים את התשובה כולל הסכומים הרלוונטיים, בין אם זה להחזר ובין אם מדובר בחוב לרשויות המס.

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר