מס' צפיות - 65
דירוג ממוצע -
כספים למבוגרים בעלי נכס
מאת: s-gin 16/02/22 (20:03)

כספים למבוגרים 

אנשים מבוגרים שהם בעלי נכס נקלעים לעיתים למצבים שבהם הם זקוקים לסכום כסף גדול למטרה שהיא חשובה עבורם כמו כיסוי חוב, סיוע לילדים לרכישת דירה, או כל נושא אחר. יש גם מקרים שבהם הפנסיה החודשית של הגמלאים היא נמוכה באופן משמעותי ביותר מסך השכר שהם הרוויחו כשעבדו.

 

לכן כשההכנסה החודשית היא כה נמוכה, שהאנשים הללו מתקשים לרכוש בכל חודש את המוצרים האלמנטריים כמו מזון ותרופות. כאשר הצורך של כספים למבוגרים גובר, הם מחפשים דרכים שונות כדי לסייע לעצמם. הדבר היחיד שהוא בעל ערך כספי גבוה הוא הדירה שברשותם ולכן יש להם כמה דרכים לפתור את הבעיה הכלכלית שלהם.

 

אחת האופציות היא קבלת הלוואה מהבנק במסלול של משכנתא הפוכה. מדובר במצב שבו בעלי נכס מוכרים לבנק חלק מהנכס ומקבלים תמורתו כסף באופן חד פעמי או לחלופין קצבה חודשית. קבלת הלוואה בדרך זו פותרת לאנשים רבים את הבעיה של כספים למבוגרים, כיוון שמקצתם חשבו למכור את הנכס כדי שיהיה להם כסף זמין להתנהלות השוטפת. מכירה של הנכס אכן תפתור להם את הבעיה אך תוביל אותם למצב שבו הם יצטרכו לגור בדירה שכורה וזוהי אופציה שהיא מתאימה פחות לבני הגיל השלישי.

 

לגור בשכר דירה עלול ליצור מצב של שינוי סביבת המגורים, מגורים בדירה שמצב התחזוקה שלה הוא לא מושלם, מעבר מדירה לדירה עקב רצונות של בעל הנכס ועוד. גם מבחינה מנטלית לא מומלץ לבצע שינוי מהותי בגיל המבוגר ולכן קבלת הלוואה היא אופציה שתפתור את הבעיה הפיננסית. 

העברת כספים למבוגרים 

העברת כספים למבוגרים מתבצעת באחת מתוך שתי דרכים וזאת על פי הבחירה שלהם. הם יכולים לקבל קצבה חודשית קבועה מהבנק בסכום של כמה אלפי שקלים, או לחלופין סכום חד פעמי שהוא גבוה בדרך כלל מדובר בכמה מאות אלפי שקלים וזאת כנגזרת מערך הנכס. 

 

כדי לקבוע את שווי הנכס שמאי מגיע לדירה, מסייר בה ועל פי שווי השוק של סביבת המגורים ושל הדירה עצמה, הוא מעריך את שווי הנכס. בהתאם לכך נציגי הבנק מאשרים גובה מסוים מתוך השווי כהלוואה בהתאם לגילם של בעלי הנכס.

רישום של המשכנתא 

כיוון שבעלי הנכס מכרו חלק מהנכס לבנק, מתבצע רישום של הערת אזהרה על הנכס הספציפי, בלשכת המקרקעין המחוזית. בדרך זו הבנק יוצר חוקיות לחלק של הנכס בהתאם לסך כספים למבוגרים שהועברו באמצעות ההלוואה.

החזר משכנתא הפוכה 

בעלי הנכס אינם נדרשים בחייהם להחזיר את ההלוואה. הם חיים בדירה עד גיל 120 ולאחר ששני בני הזוג הולכים לעולמם, הבנק מוכר את הנכס. לאחר מכן הוא מחזיר לעצמו את התמורה, מבטל את רישום הערת האזהרה ובהמשך לתהליך זה, כל היתרה של הכספים מועברת ליורשים על פי המידע בהסכם שנחתם עוד בחייהם של בני הזוג שקיבלו כספים למבוגרים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר