מס' צפיות - 1934
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וירא" ה'תשפ"ב
הברית שכרת ה' עם אברהם
מאת: דוד דרומר 21/10/21 (19:02)

 

בפרשה הקודמת קראנו על הברית שכרת ה' עם אברהם בה הבטיח לו את ארץ ישראל אליה הוא הביא אותו וכן את גודלה. 

בפרשה שלנו ניתן לראות איך ההבטחה הזאת באה לידי מימוש. 

אברהם מגיע להתגורר בארץ גרר בה מולך אבימלך. גם במקרה הזה מבקש אברהם משרה לומר שהיא אחותו ולא אשתו כדי להגן עליו. שרה נלקחת לבית אבימלך אך בחלומו בלילה נגלה ה' אליו ומצווה אותו להחזיר את שרה לאברהם. אבימלך כועס על אברהם שלא אמר לו אמת ונותן לו "צאן ובקר ועבדים ושפחות" כפיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה. 

לאחר מכן מספרת לנו התורה שאבימלך ושר צבאו באים לאברהם ואומר לו: "אלוקים איתך בכל אשר אתה עושה". כנראה שאבימלך ראה את הנס הגדול בהולדת יצחק, וראה את ההצלחות של אברהם אבינו והוא מגיע אליו כדי לכרות איתו ברית. 

הוא מזכיר לו שהוא "נתן" לו לגור בארצו ארץ גרר, ולכן מבקש ממנו לתת לזרעו שלו בעתיד לבוא לגור כאן בארץ כשהוא, אברהם, יהיה הבעלים שלה. אברהם נשבע לו שאכן יעשה כך. 

אך באותה הזדמנות מוכיח אברהם את אבימלך על עבדיו שגזלו את באר המים. אבימלך מסביר שכלל לא ידע על זה עד כה, ואברהם נותן לאבימלך צאן ובקר והם כורתים יחד ברית, ומאז נקרא המקום באר שבע עד היום. 

הסיפור הזה ממש מדהים ומיוחד. בפרק הקודם בפרשה, במפגש הקודם ביניהם, אברהם היה זקוק לחסד מאבימלך, מפחד ממנו, לקחו ממנו בהתחלה את שרה, ועכשיו הכל מתהפך, אבימלך, מלך גרר מכיר בכך שהארץ כולה עתידה להיות שייכת לאברהם וזרעו והוא המלך בא כעת לאברהם לבקש חסד עתידי עבורו ועבור צאצאיו, רואים כיצד הבטחת ה מתקיימת וזאת אחרי שאברהם מבקש לתקן את העיוות על עניין הבאר.

כאיש חסד וכאיש אמת זוכה אברהם בחייו שתתקיים עבורו הבטחת ה' איתה יצא לדרך מביתו בחרן. דבקותו ואמונתו החזקים באים לידי ביטוי בכל מהלך בחייו. גם בחתימת ההסכם בבאר שבע נוטע אברהם אשל, וחז"ל אומרים שהכוונה לאכילה, שתיה ולוויה כלומר שאברהם היה מכניס כל באי עולם ומפרסם את שם ה' ברבים. 

 

שבת שלום ומבורך

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

צאן,בקר ,עבדים,שפחות,אכילה, שתיה,לוויה,וירא,אבימלך,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר