מס' צפיות - 2010
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "לך לך" ה'תשפ"ב
"עשרה ניסיונות נתנסה אברהם"
מאת: דוד דרומר 13/10/21 (15:16)

 

"עשרה ניסיונות נתנסה אברהם" והניסיון הראשון מופיע מיד בתחילת פרשתנו, פרשת "לך לך": "ויאמר ה' אל אברם לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך, ואעשך לגוי גדול ואברכך ואגדלה שמך והיה ברכה, ואברכה מברכיך ומקללך אאור ונברכו בך כל משפחות האדמה". 

זהו ניסיון מהקל אל הכבד של אברהם: תעזוב את הארץ, את המולדת ואת המשפחה ותלך אל הלא נודע מבחינתך, אותה ארץ שה' יראה לו אותה שכרגע לא ברור מה היא. זו בעצם נקודת ההתחלה של המסע של עם ישראל בעולם, שהייעוד למסע נמצא בציווי כאן, שבאותה ארץ אברהם יגדל ויתברך וייהפך לעם ותהיה ברכה לכל העולם כולו. המילה המנחה בשלושה הפסוקים האלה היא "ברכה". אברהם יוצא למסע הזה שהוא נושא עימו ברכה גדולה. 

העוצמה של אברהם שהוא עשה מהפך גדול בחייו מהמקום בו נולד וגדל והחל לדבוק בקדוש ברוך הוא וכל זמן או אירוע שעובר הערכתו לה' גדולה. ניתן לראות זאת שכבר מיד שהוא מגיע לארץ ישראל בהמשך הפסוקים הוא בונה פעמיים בהפרש קצר וצמוד שתי מזבחות ומקריב קורבן תודה לה', ולמה עשה כך? אומר הרמב"ן שבכל מקום שאברהם עובר בו הוא בונה מזבח ומודה לה' וקורה בשמו וכך הוא מפרסם את שם ה' בעולם.

הברכה בה מתברך אברהם פשוטה וגדולה כאחת. רש"י בפירושו למילים "ונברכו בך" כותב: "יש אגדות רבות וזהו פשוטו: אדם אומר לבנו 'תהא כאברהם'. וכן כל 'ונברכו בך' שבמקרא וזה מוכיח בך יברך ישראל לאמור ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה". מכאן שברכת אברהם מסמלת שכאשר מברכים איש את רעהו הם מברכים במעלותיו של אברהם, לכן כתוב "נברכו בך", ובנוסף שהמשמעות לזה היא שבאותה הברכה יאמר 'ישימך ה' כאברהם'.

אברהם הוא סמל. הוא דגל. הוא הדוגמא הטובה ביותר לאדם שקם ומחליט לעשות מעשה, שמשנה מאורח חייו כדי לקום ולפעול. הוא בוחר בדרך העשיה. הוא לא נח ויושב לרגע אלא נמצא בתנועה מתמדת, לך לך, והברכה שלו מקרינה על כל צאצאיו וצאצאי צאצאיו. 

לא כולנו "אברהם אבינו", אנחנו עפר לרגליו, אבל כולנו יכולים וצריכים לפעול ולעשות. אל לנו להישאר במקום. כל אחד במעגלים הקרובים אליו יכול לשנות, להזיז, לחנך, לקדם דברים. 

בין אם זה במשפחתו, בקהילתו, בשכונתו, בכל מקום בו הוא נמצא וחי. 

שנזכה להיות ממשיכי דרכו של אברהם אבינו.

 

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

ניסיון הכבד,אברהם,תעזוב,הארץ,המולדת,לך לך, בתנועה מתמדת

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר