מס' צפיות - 717
דירוג ממוצע -
על מה נדרש לשלם מכס?
מאת: eg 27/07/21 (01:31)

כמה פעמים רכשתם פריטים בחופשה בחו"ל והתבקשתם לעצור במכס? על פי חוק, המעבר במסלול הירוק הוא במידה ואין לכם על מה להצהיר בעוד המעבר במסלול האדום הוא כשאתם מצהירים על רכישת מוצרים בחו"ל, הכל תלוי כמובן בסוג הפריט ובשוויו.


על פי פקודת המכס, יש להצהיר על סכומים שיוצאים ונכנסים לארץ וסחורות מסוימות. מכס הוא למעשה מס המוטל על יבוא סחורות ושירותים. לפניכם מידע חשוב אודות תקנות המכס, כדי שתדעו על מה לדווח וכיצד להימנע מביצוע עבירות מכס.

 

מה גובה המזומן ואילו סוגים טובין נדרשים בהצהרה?


חוק המכס, הבלו ומס קניה 1957 מתייחס למוצרים שניתן להוציא מהארץ ו/או ניתן להכניס לארץ הפטורים ממכס. מבחינת מזומן, על פי חוק אסור להוציא הון של יותר מ-100,000 שקלים מבלי לדווח למכס וכך גם על יותר מליטר אלכוהול ויותר מפקט סיגריות, אך גם כאן תלוי סוג הסחורה: לפי החוק יין אפשר להכניס לארץ עד 2 ליטר ותמרוקים כוהליים עד רבע ליטר וטבק עד 250 גרם – יש לשים לב בין הכנסה לארץ ובין הוצאה מהארץ. לא ניתן למשל להוציא מהארץ ללא רשות רשמית פריטים שערכם עולה על 200 דולר שבכוונת הנוסעים לא להשיב עמם.

 

מהי הענישה על עבירות מכס?


הענישה על המכס היא ביחס ישיר לגובה הכסף או אופי הטובין שנתפסו. נהוג להבדיל בין עבירת מכס מנהלתית לעבירת מכס פלילית.


עבירה מנהלתית מתייחסת להפרה של חובת הדיווח למכס שנעשה ללא כוונת זדון אלא בתום לב ולרוב הסנקציות עליה יהיו תשלום קנסות ללא אישום פלילי בעוד עבירת מכס פלילית היא עבירה שבוצעה בכוונת זדון למשל לצורך הלבנת הון והענישה עשויה להגיע לקנסות כבדים ועד עשר שנות מאסר. העונש הוא גם פונקציה של סוג העבירה ועשוי להינתן גם על מסירת פרטים כוזבים לפקיד מכס או דיווח מוטעה לפקידי המכס ואלה יכולים אף להחרים את הסחורה.


בכל הנוגע לסחר בינלאומי יש להכיר את הרגולציה בארץ ובעולם כדי להתנהל באופן חוקי.


בכל הנוגע להוצאת חפצים מהארץ יש למלא טופס מכס 86 – הצהרה על יצוא זמני של פריטים ויש לדווח גם על הון הסכום למעלה מ-50,000 שקלים וכאמור, יותר מפקט סיגריות וליטר אלכוהול.


אם נדרשת לשחרר פריט מהמכס כי הגיע עבורכם סחורה שעברה את הסכום המותר ברכישה, תוכלו לשלם עמילות מכס עבור שחרור פריט בסניפי הדואר או באתר האינטרנט כששירות עמילות המכס בדואר הוא עבור פריטי EMS שערך הטובין בהם אינו עולה על 1000 דולר והאם אינם נדרשים לאישור חוקיות היבוא של הרשות המוסמכת.


במידה ולא כך המצב, יש להשיג את האישורים הנדרשים. קיימות גם חברות המציעות שירותי עמילות מכס לקידום הגעת הסחורה בתשלומים נוחים ובכל מקרה, חובת הדיווח היא קריטית ויש למלא את הטופס הנדרש או להשיג מראש את האישורים הנדרשים.

 

כיצד עורך דין לענייני מס יכול לעזור?


כדי להימנע מביצוע עבירת מכס ולהתנהל נכון במיוחד בייבוא והעברת פריטים במכס, מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בענייני מס ומכס ויודע כיצד לנהל נכון את התהליך, כמו למשל, בהפקת מסמכים רלבנטיים מספקים שיש להעביר לעמיל המכס או השגת פטור מכס ממדינות שונות כחלק מהסכמי סחר בינלאומיים.


כדאי לפנות לעו"ד שגם מתמחה במשפט בינלאומי שיוכל לייצג אתכם במידה ומדובר בעבירות מכס או בקשרי סחר בינלאומיים.


זכרו שעבירת מכס יכולה להיות במישור האזרחי אך היא יכולה להיות גם במישור הפלילי למי שביצע עבירה על החוק ולא פעל כנדרש. אל תיקחו את הסיכון – פנו לעורך דין מומלץ בכל הנוגע למזומן ו/או לטובין כדי להימנע בהסתבכות עם המכס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר