מס' צפיות - 1711
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "ואתחנן" ה'תשפ"א
"נחמו נחמו עמי".
מאת: דוד דרומר 22/07/21 (09:33)

 

 

השבוע הסתיימו להם שלושת השבועות ביום האבל הלאומי הוא ט' באב, יום בו מציינים וזוכרים את חורבן שני בתי המקדש ואת כל האירועים שהיו סביב החורבן. אלה היו ימים מאוד קשים ברמה הלאומית, ולכן ימי בין המצרים ו ט' באב בשיאו נחשבים כימי חשבון נפש לאומיים.

וכעת לפנינו שבעה שבועות שיביאו אותנו אל תחילת השנה החדשה, עשרת ימי תשובה בהם נעשה כולנו חשבון נפש פרטי ואישי על מה עברנו בשנה האחרונה ואיך אנו רואים עצמנו בשנה הבאה עלינו לטובה.

כשם שבשבתות האחרונות קראנו את הפטרות הפרשה בהקשר האבל והחורבן והמשבר שפקד את ישראל מהשבת הקרובה אנו מתחילים סדרה של שבע שבתות נחמה, והראשונה שבהן נקרא השבת, הפטרת "נחמו נחמו עמי". 

הפטרות אלה נקראות מתוך ספר ישעיהו בו בהתחלת נבואתו הוא מתנבא הרבה על חורבן הבית בתיאורים קשים וציוריים אך מההפטרה של השבת אנו נקרא על שינוי המגמה בנבואת ישעיהו בו הוא מבשר לעם על העתיד לבוא לפניו. 

בתיאורו הראשוני הוא פונה ללב העם: "נחמו נחמו עמי יאמר אלוקיכם, דברו על לב ירושלים וקראו אליה, כי מלאה צבאה, נרצה עוונה" - כך הוא פותח את חזיון אחרית הימים שמסתיימים בתיאור מלבב על עבודת המקדש והקורבנות שבעזרת ה' תתחדש. 

הנביא בכוונה פותח את רצף הנבואה האופטימי בכפל המילים "נחמו נחמו עמי". הוא רואה בעיניו נחמה כפולה שתבוא על עם ישראל כפי שהיה לו גם מכה קשה וכואבת בדמות החורבן הגדול. דווקא בגלל העונש הגדול והמכה העצומה שקיבל העם בגלל חטאיו תבוא בעקבותיהם תשובה הרבה יותר עמוקה ועוצמתית וישבו אל אביהם שבשמים וכך יזכו לנחמה כפולה מאת ה'. הם גם יתקרבו אל הקדוש ברוך הוא ויקבלו שכר על קיום המצוות וגם הם עתידים לקבל שכר אינסופי בביאת המשיח. 

נבואתו של ישעיהו למעשה נמצאת בתקוותנו שלנו. לאחר חשבון נפש לאומי אנחנו נכנסים לחשבון נפש אישי ופרטי, לתהליך של תשובה עמוקה לאורך כל "שבע דנחמתא" בשבועות שלפנינו  ששיאו בעשרת ימי התשובה ויום כיפור. 

אנו בציפיה ותפילה לשוב אל ה' בכל הרבדים והתחומים ולזכות ממנו להתקיימות נבואת ישעיהו בביאת משיח צדקנו.  

 

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

חשבון נפש לאומיים, נחמו נחמו עמי, שבע שבתות נחמה, עשרת ימי התשובה,יום כיפור, ביאת המשיח,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר