מס' צפיות - 469
דירוג ממוצע -
איך להשקיע במניות בבורסה? שלושה כללים למשקיע המתחיל
מאת: NR 14/06/21 (15:10)

שוקי ההון בעולם עלו למודעות הכלל בשנים האחרונות. את העלייה במודעות ניתן לראות במספר אופנים. האחד הוא הגידול המשמעותי במספר חשבונות המסחר העצמאי שנפתחו בישראל בשנים האחרונות. השני הוא בשיח הפיננסי שהולך וגדל ברשתות החברתיות. והשלישי הוא בכמות ההנפקות של החברות בבורסה בתל אביב ובארה"ב שמגיעות לשיאים חדשים. בבורסה ניתן לסחור במגוון רחב של מכשירים ומוצרים פיננסיים המתאימים לרמות סיכון שונות. בין המוצרים הידועים והמוכרים ניתן למנות מניות ואג"ח. אלה מתאימים לרמות סיכון ותנודתיות שונות וניתן כמובן לשלב את ההשקעה ביניהם.

 

חשוב להכיר כי מחקרים מצביעים כי השקעה לאורך זמן ובטווח ארוך משתלמת ביותר באמצעות השקעה במניות בבורסה. כלומר, ככל שטווח ההשקעה עולה כך התשואה השנתית הממוצעת עולה ואף מעפילה לאורך זמן על אפיקי השקעה אחרים בשוקי ההון ומחוצה להם. משקיעים במניות? הנה כמה כללים שעל המשקיע המתחיל להכיר.

 

מחזור המסחר במניה

 

בטרם ההשקעה במניות נדרש לשים לב למספר נתונים המאפיינים את המניות של החברות הנסחרות בבורסה. מדובר בנתונים חשובים שיאפשרו למשקיע המתחיל לסחור ולהשקיע במניות בצורה יעילה וגמישה. בהקשר זה אחד הנתונים החשובים ביותר שנדרש לברר היא מחזור המסחר במניה. המשמעות של נתון זה הוא כמה פעמים מבוצעות עסקאות במניה ביום מסחר ובאילו היקפים כספיים.

 

 

לדוגמה, ניתן למצוא בבורסה בת"א מניות הנסחרות בהיקפים קטנים של עד עשרות אלפי שקלים ביום מסחר ובמספר קטן של עסקאות (עשרות עסקאות בלבד). להבדיל, ניתן לסמן מניות אשר נסחרות בהיקפים של עשרות ומאות מיליוני שקלים ביום על פני מאות ואלפי עסקאות. השילוב בין השניים יצביע על נזילות ויכולת לסחור במניה בכל עת. בכך יוכל לשמר המשקיע על גמישות ונזילות בהשקעה ולמצות את אחד היתרונות המרכזיים של המסחר במניות.

 

מחיר המניה

 

נתון אחר ומרכזי הוא מחיר המניה. כפי שבכל קניה של מוצר כזה או אחר המחיר מהווה שיקול מכריע כך גם בהשקעה במניות בבורסה. בבורסה בת"א, למשל, מחיר המניה נקבע באגורות ואילו בבורסה שבניו-יורק המחיר מיוצג בדולרים. על כן, בראש ובראשונה חשוב לדעת באיזה אופן מתומחרות המניות.

 

האם מחיר המניה יקר או זול ביחס לעבר או למניות אחרות באותו תחום? על מנת לענות לשאלות אלה נדרש לברר את מחירה ההיסטורי של המניה הנבחנת. במרבית מערכות המסחר, כמו גם באתרים הפיננסיים השונים, ניתן להציג גרפים על פני תקופות ארוכות כדי להבין אם מחיר המניה גבוה או נמוך ביחס לממוצע שלה. במידה ומחיר המניה נמצא בשיא או בשפל ביחס לעצמה, עשויה להיות משמעות להשקעה בה בטווח הקצר והבינוני לכל הפחות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי להשקעה במניות בבורסה בטווח הארוך (כ-15 שנה ומעלה) רגישות פחותה למחיר המניה, שכן לאורך שנים התשואה בממוצע היא חיובית וגבוהה ביחס לאפיקים אחרים.

 

חדשות ועדכונים לגבי המניה

 

כפי שניתן לחקור היסטורית את מחיר המניה כך חשוב לעשות גם לגבי החדשות והידיעות השונות באשר למניה. בבואנו להשקיע במניות בבורסה חשוב לחפש באתרים הפיננסיים ובמערכות המסחר חדשות ידיעות שונות באשר לחברה שאנו שוקלים להשקיע במניותיה בבורסה. לעתים ניתן למצוא ידיעות שליליות במיוחד או אף כוונה על מחיקה של החברה בקרוב מהמסחר. כמו כן ניתן למצוא מידע באשר למדיניות חלוקת הדיבידנד של החברה, נתון שעשוי להשפיע על שיקולי ההשקעה במניות השונים. יתרה מכך, במסגרת החדשות השונות ניתן להיחשף למצגות של החברה למשקיעים, לדוחות הרבעוניים הכוללים תחזית בטווח הקצר והארוך של עסקי החברה, דירוג הסיכון של החברה הניתן על ידי חברות דירוג שונות ועוד מידע רב ערך אחר שעשוי להשפיע על ההחלטה באשר להשקעה במניות של החברות השונות בבורסה.

 

סיכום

 

השקעה במניות בבורסה היא דרך שכיחה אצל המשקיעים להגדיל את ההון לאורך שנים. כדי להשקיע בצורה יעילה ולשמור על גמישות ושיקול דעת בהשקעה במניות חשוב לשמור על כמה כללים בסיסיים. האחד הוא כי מחזור המסחר במניה מספק ומאפשר נזילות וגמישות בהשקעה. הכלל השני מצביע על הצורך בתחקור של מחיר המניה על מנת להבין את מחירה ביחס לממוצע ההיסטורי שלה, מה שעשוי להשפיע על בחירת המניה. הקפדה על הכלל השלילי, חיפוש אחר ידיעות וחדשות שונות הקשורות במניה, יאפשר למשקיע לפעול בצורה שקולה תוך הבנת הסביבה העסקית של החברה בה החליט להשקיע.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר