מס' צפיות - 1998
דירוג ממוצע -
חבילת גלישה יותר "אנושיות" מחברות הסלולר בארץ
מאת: חץ בן חמו 13/05/08 (17:52)

אתמול (יום ב') התחילה התחרות בין חברות הסלולר על הגלישה באינטרנט. נראה כי פתאום במכה אחת "התעוררו" חברות הסלולר והבינו שהלקוחות לא אוהבים את התעריפים בגלישה הסלולרית, ובהתאם המכירות של חבילות אלו לא ממש זכו לביקוש רב.

 

אורנג' היו הראשונים להציע את ההצעה הראשונה לציבור הרחב (לא רק לאורנג' עסקים): 5 ג'יגה בחודש, תמורת 99 ש"ח לחודש, כולל מודם סלולרי. דקות לאחר מכן, המתחרים הודיעו גם הם על חבילות גלישה סלולרית: פלאפון מציעה 119 ש"ח על 10 ג'יגה לחודש, וסלקום מציעה ב-129 ש"ח חבילת גלישה "ללא הגבלה". הנה טבלה שמפרטת לגבי הגלישה:

 

חברה סלקום אורנג' (פרטנר) פלאפון
מחיר חבילה לחודש 129 ש"ח 99 ש"ח 119 ש"ח
מהירות הורדה 2.8 מגה לשנייה 2.8 מגה לשניה 2.4 מגה לשניה
מהירות העלאה 1.4 מגהביט לשניה 384 קילוביט לשניה 144 קילוביט לשניה
הגבלת תעבורה חודשית "ללא הגבלה" 5 ג'יגהבייט 10 ג'יגהבייט

(נתונים: אתר YNET)

 

בעיתונות הדבר דווח היום (הנה וואלה, YNET) בכלליות. אני ביצעתי "מחקר" קטן בחברה אני מנוי אליה - אורנג' ולאחר מכן בסלקום. שוחחתי עם נציג ה-DATA באורנג' על מנת לראות על מה מדובר.

 

נתחיל בדבר המבעס ביותר (אותי אישית): מי שחפץ לגלוש כשמכשיר הטלפון שלו ישמש כ-מודם (בעלי טלפונים דור 3, כמו נוקיה E61, E65, סוני אריקסון למיניהם, וגם מכשירים עם יכולות HSDPA/HSUPA) לא יכולים להיכנס לחבילה הזו. במסגרת המבצע של אורנג', נמכר מודם USB של NOVATEL דגם MC950D (שלשמחתי, דווקא נתמך בלינוקס, אם כי יש לעשות שינוי קליל בהגדרות בלינוקס על מנת להכיר אותו, יש הסברים מפורטים באינטרנט), ויש גם דגם PCMCIA (לא ExpressCard).

 

ההצטרפות לחבילה מצריכה התחייבות לחבילה למשך 18 חודשים, והתשלום לכרטיס הוא ב-36 תשלומים של 19 ש"ח לחודש (מעבר למבצע, אם מעוניינים לרכוש את הכרטיס USB או PCMCIA, זה עולה 2100 ש"ח. המחיר בחוץ, אגב, לא ממש זול בארץ גם ככה. בחנות GoMobile לדוגמא, אותו מודם בגירסת USB עולה 1900 ש"ח והוא אינו כולל SIM שניתן לך בהצטרפות לחבילת הגלישה, עלות של 99 ש"ח נוספים).

 

ומה אם יש לך 2 כרטיסי SIM ואתה רוכש את המודם מחוץ לאורנג'? זה אפשרי, אך תצטרך "להצמיד" את ה-SIM הנוסף לתוכנית גלישת מודמים, וכל שיחה שתוציא דרך אותו SIM תעלה לך יותר מאשר התוכנית שהינך נמצא בה.

אין אפשרות להמיר חבילות גלישה דור 3 (שמתחברים דרך Bluetooth למחשב וגולשים) לחבילת ה-5 ג'יגה.

 

גלשת מעבר ל-5 ג'יגה? על כל מגה נוסף תשלם מחיר מופקע של 2 ש"ח למגה. החבילה הבאה היא חבילת ה-XL של 20 ג'יגה שעולה כמעט 300 ש"ח ובה יש תעריף מיוחד שבערבים ובסופי שבוע, כל 2 מגה גלישה נחשבים כ-1 מגה.

 

סלקום: שוחחתי עם נציגי השרות ונציגי האינטרנט של סלקום, ובהתחלה התנאים שהוצגו היו כמו של אורנג', כלומר יש צורך ברכישת מודם סלולרי (שכלול במחיר), והתחייבות ל-18 חודשים ואין אפשרות להשתמש בתכונות הדור ה-3 של מכשיר הסלולר שברשותכם. בהמשך השיחה, הנציג פנה לאחראי שהודיע משהו מעניין: ניתן להצטרף לחבילה גם ללא רכישת המודם ולהשתמש ללא הגבלה בגלישה הסלולרית שמציע המכשיר הסלולרי שלך (אם הוא מציע) בהצטרפות לחבילה, אולם אין הנחה מ-129 ש"ח גם כשאינך מעוניין לרכוש מודם USB או PCMCIA.

 

אין ספק, זו בהחלט התקדמות מצד חברות הסלולר להציע חבילות מעין אלו, אולם לפחות אצל אורנג', עדיין קיימת הבעיה של חוסר אפשרות לתת למנוים להשתמש בגלישה סלולרית במחירים נורמליים מבלי לחייב רכישת ציוד נוסף וחבילות נוספות, וחבל. בסלקום זה אפשרי, אבל אין שום הנחה אם הינך מעדיף לא לקחת מודם חיצוני. בחו"ל המצב שונה והרבה יותר טוב, ונקווה שהמצב בארץ ישתפר.

 

תודה,
חץ

 

פורסם בבלוג של חץ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר