מס' צפיות - 408
דירוג ממוצע -
שיפוצים מסוכנים - סכנות בבנייה ושיפוץ שכל אחד חייב להכיר
משפצים את הבית? שיהיה במזל טוב. רבים ממהרים לצאת לדרך המרגשת אך שיפוצים יכולים להיות עניין מסוכן למדי, ולפני שאתם מתחילים בשיפוץ, חשוב שתהיו מודעים לסכנות הכרוכות בכך. לפניכם סכנות נפוצות בבנייה ושיפוץ ודרכים שונות שיעזרו להימנע מהן.
מאת: bestlink 06/05/21 (08:59)

 

עבודות ניסור בטון

 

עבודות ניסור בטון הפכו בשנים האחרונות לשירות כמעט חובה בכל שיפוץ. הסיבה היא שהמבנים בימינו בנויים ברובם מבטון, וכשצריך להרוס או אפילו רק לפתוח בו פתח, צריך לנסר או לקדוח אותו.

 

אין ספק שעבודות ניסור וקידוח בטון, כחלק מעבודת שיפוצים כוללת בבית, הן עבודות שיש להן אולי את הפוטנציאל הכי גבוה לתאונות עבודה.

 

 

במהלך עבודת ניסור הבטון, בעל המקצוע עובד עם דיסק יהלום מיוחד שמאפשר לו לנסר את החומר אחד החומרים החזקים בעולם, הבטון.

 

עבודות ניסור וקידוח בטון משלבות סכנות מסוגים שונים, החל מכך שמרבית האנשים אינם בקיאים בהם, דרך שימוש בכלים חשמליים חזקים, שימוש במים שמקררים את הלהב (שמחובר למנוע חשמלי), להבים חדים מאוד שיכולים לחתוך הכל, ואם זה לא מספיק, יש את חלקי הבטון שניתזים לכל עבר וכמובן שגם את חלקי הבטון הכבדים שחותכים ושצריך לפנות.

 

עבודות בגובה

 

תאונות עבודה שנגרמות כתוצאה מעבודה בגובה הן פשוט מכת מדינה, ודאי שמעתם לא פעם על תאונות של עובדים שנפלו מפיגומים או כאלה שעבדו על מנוף שקרס.

 

אין ספק שעבודות בגובה באמצעות פיגומים נחשבות לעבודות המסוכנות ביותר, וכשאנחנו מדברים על שיפוצים אנחנו מתכוונים במקרים רבים לשיפוץ המעטפת של הבניין.

 

לא פעם, מסיבות שונות ומגוונות, פועלים מוצאים את עצמם מועדים מהפיגומים ונפגעים פגיעות קשות ביותר כתוצאה מהנפילה, עד לכדי מוות.

 

תיקוני איטום בגג ובקירות החיצוניים

 

גם עבודות של איטום גגות או קירות חיצוניים כחלק משיפוץ כולל של הבית עשויות לגרום לפגיעות קשות בבעלי המקצוע.

 

במיוחד במקרים בהם מדובר בתיקוני איטום של המעטפת החיצונית של הבניין, בעלי המקצוע העובדים בגובה נתונים לסכנה מתמדת.

 

ברוב המקרים, תיקוני איטום למעטפת החיצונית של הבניין מתבצעת באמצעות סנפלינג, שיטה שנחשבת גם לבטוחה מאד.

 

ועדיין, יש בעלי מקצוע שבוחרים לבצע את העבודה הזו באמצעות פיגומים, מה שכמובן מעלה באופן אוטומטי את הסיכוי לתאונות עבודה.

 

עבודות חשמל כחלק משיפוץ

 

שיפוץ הבית זה ממש זמן טוב לעשות גם שינויים שקשורים לתשתית החשמל בבית, החל מהחלפת שקעים, החלפת מפסקים, התקנת נקודות חשמל חדשות, הזזת נקודות קיימות, הגדלת חיבור החשמל ועוד.

 

לפני שנציין את הסכנות, זה הזמן כמובן לומר שכל עבודת חשמל חייבת להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך בלבד, כזה שמחזיק ברישיון עבודה מתאים.

 

מכיוון שבמהלך השיפוץ יש מגוון בעלי מקצוע שעובדים בבית ולא בהכרח מסונכרנים בניהם, זה עלול להוביל לתאונות קשות מאד.

 

מספיק למשל שהחשמלאי שסיים את עבודתו בלוח החשמל הרים את המפסק הראשי מבלי לדעת שעל הגג יש כרגע טכנאי דודי שמש שמחליף את הגוף החימום.

 

לכן, בכל הקשור לחשמל בפרט ולשיפוץ הבית בכלל, חשוב מאד שכל בעלי המקצוע יהיו מסונכרנים בניהם וידעו, בכל רגע נתון, מה בעל מקצוע אחר עושה בבית והיכן הוא נמצא כעת.

 

הדרכים למניעת תאונות בשיפוצים

 

על מנת להימנע מתאונות עבודה במהלך השיפוץ שלכם, מומלץ מאד לבדוק שכל בעלי המקצוע שמעורבים בתהליך מחזיקים ברישיונות מתאימים ועברו את ההכשרות המתאימות.

 

כפי שציינו, במידה ואתם מזמינים חשמלאי, ודאו מראש שיש לו רישיון מתאים, דרשו ממנו ממש לשלוח לכם אותו לפני שאתם סוגרים איתו.

 

במידה ובמהלך השיפוץ יש בעלי מקצוע שעובדים בגובה, ודאו שהם עברו את כל ההכשרות המתאימות שמכשירות אותן לעבוד בגובה ושיש להם את הציוד המתאים לכך.

 

במידה ואתם עושים שיפוץ כולל של הבית, קבלן השיפוצים שמספק לכם את בעלי המקצוע הוא זה שאמור לרכז את כל נושא הבטיחות והרישיונות, אך יחד עם זאת יש לוודא שהכל מתנהל כשורה, שכל הגורמים מנוסים ומוסמכים לבצע את העבודה ושהעבודות במקום נעשות במסגרת נהלי בטיחות מוגדרים ומוקפדים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר