מס' צפיות - 1366
דירוג ממוצע -
משכנתא הפוכה
מהי משכנתא הפוכה ומי יכול לקבל אותה?
מאת: אופיר א 17/02/21 (18:52)

כולם יודעים מה היא משכנתא, לצורך רכישת דירה או בית אנחנו פונים לבנק או לגוף מימון חוץ בנקאי ומבקשים הלוואה לטובת רכישת הבית או הדירה. ישנם מסלולים שונים למשכנתאות ולפני שרוכשים דירה מומלץ לבדוק את כל הסעיפים והתנאים להחזר המשכנתא.

אז מהי משכנתא הפוכה? האם זה עוד מסלול לקבלת משכנתא לרכישת דירה או נכס?

למעשה, תנאי המשכנתא ההפוכה שונים ממשכנתא רגילה. אם במשכנתא רגילה אנחנו לוקחים משכנתא על מנת לרכוש דירה במשכנתא הפוכה כבר קיימת דירה בבעלות המבקשים בהלוואה והם משעבדים אותה על מנת לקבל משכנתא. כדי לקבל אישור למשכנתא הפוכה על הלווים להיות בני 60 פלוס שצריכים כסף. סיבת הצורך בכסף אינה חייבת להיות רכישת דירה נוספת או נכס נדל"ן אחר, זה יכול להיות כי הם רוצים לעזור לילדיהם, עבור מחייה שוטפת, לצאת לטיול גודל או חופשה ארוכה או כל סיבה אחרת.

האנשים הזכאים למשכנתא הפוכה הם בני 60+ והם לקראת פנסיה או שכבר יצאו לפנסיה. עבורם להשיג סכום גדול של כסף זה לא עניין של מה בכך. במרבית המקרים לאותם אנשים ישנו נכס, בין אם זו דירה או בית והם יכולים לשעבד את הנכס לטובת קבלת הסכום שהם צריכים למטרה שלשמה הם זקוקים לכסף. את המשכנתא הם יכולים לקבל או מהבנקים או מגופי מימון חוץ בנקאי כמו חברות הביטוח.

מהם ההבדלים בין המשכנתאות?

כאשר אנחנו פונים לבנק לקבלת משכנתא רגילה אנחנו או מבקשים סכום כסף לרכישת נכס כמו דירה או בית, או שאנחנו רוצים לשעבד דירה בבעלותנו לטובת הלוואה בסכום גבוה. במשכנתא רגילה אנחנו חותמים בעת העסקה על תנאים, סכומים שנשלם בכל חודש כולל גובה הריבית המתלווה למשכנתא ואנחנו מתחייבים להחזיר את כל הסכום עד לסוף התקופה שנקבעה מראש.

במשכנתא הפוכה מדובר למעשה בהלוואה לכל מטרה שהלווים משעבדים את הדירה שבעלותם והיא אינה מוגבלת בזמן. יתרון נוסף ומשמעותי למשכנתא זו שהיא אינה מחייבת את הלווים להחזיר בכל חודש וחודשו סכום מסוים כפי שנקבע בתמהיל שנחתם במשכנתא רגילה. במשכנתא הפוכה להבדיל ממשכנתא רגילה הלווים לא מחויבים לעשות ביטוח חיים ואינם נדרשים לעבור את שלב מבדקי ההכנסות. הסיבה לכך שהלווים לא נדרשים להוכיח את הכנסותיהם היא מכיוון שאינם נדרשים להחזיר באופן שוטף את ההלוואה, הבנקים או גופי המימון לא מתעניינים בהכנסה השוטפת.

לסיכום, הלווים משכנתא הפוכה למעשה חיים על חשבון שעבוד הנכס. במקום למכור את הבית או לקחת הלוואות אחרות שעולות להם בריביות גבוהות במיוחד, הם יכולים ליהנות מהכסף שלוו ולהמשיך לחיות בביתם עד יומם האחרון. הביטחון של הבנקים - שביום מן הימים הלווה יחזיר את הסכום (ללא הגבלת זמן) ואם ילך לעולמו, יורשיו יוכלו להחליט תוך שנה האם הם מוכרים את הנכס על מנת להחזיר את חוב המשכנתא או שהם שומרים על הנכס ומשלים את שמשכנתא מכספם.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר