מס' צפיות - 878
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "משפטים" ה'תשפ"א
שבת ראש חודש אדר.
מאת: דוד דרומר 10/02/21 (18:53)

 

שבת מיוחדת לפנינו, שבת ראש חודש אדר. שבת בה נקרא בתורה בשלושה ספרים: בראשון נקרא פרשת משפטים, בשני נקרא את "שביעי" מהקריאה של ראש חודש, ובשלישי נקרא "מפטיר" של פרשת שקלים, הפרשה הראשונה של 4 הפרשות סביב חודש אדר. במציאות של מנייני חצרות/חניות בקורונה זה אף מאתגר שנאלץ לגלול את הספר כל פעם מההנחה שלרוב המניינים האלה יש ספר בודד.

פרשת שקלים שנקרא השבת באה לספר לנו על קריאה לאסוף מחצית השקל מכל מי שמעל גיל 20 בעם ישראל. האיסוף מתחיל כל שנה מחדש בראש חודש אדר, לצורך גביית כסף עבור קורבנות ציבור שהיו מקריבים בבית המקדש ואותם היו מתחילים לקנות בראש חודש ניסן. 

לכן, כבר שלושים ימים לפני כן היו מכריזים על מחצית השקל כדי שיזדרזו להביא בזמן.

קורבנות אלה היו קורבנות התמיד שהקריבו מידי יום במקדש כדי לכפר על חטאי עם ישראל וכן קורבנות שהיו מוסיפים בשבתות וימים טובים, כל אלו נקראים "קורבנות ציבור". לכל עם ישראל יש חלק בהם. יש פה חלוקה משותפת בקורבנות שלכל אחד יש אחריות וערבות הדדית כלפי שאר הציבור בהבאת הכסף בזמן לצורך קניית הקורבנות המשותפים לכולם. 

כל עם ישראל נושא ביחד בנטל הזה, והתוצאה היא משותפת לכולם. ללא יוצא מן הכלל.

ערבות הדדית זו באה לידי ביטוי גם בימינו אנו ממש עכשיו שכולנו תחת מגיפת הקורונה שמתפשטת לאור המוטציות והחידושים שלה, וכולנו נקראים להתחסן מפניה, ובטח ובטח להמשיך לשמור על כללי הזהירות וההרחקה, כל אלה פשוט מצד שמירת החיים הבסיסית של כולנו. כל אחד במעשיו אלה שומר על עצמו, משפחתו הקרובה, שכניו וכל הסובבים אותו. 

אלה הם "קורבנות הציבור" של ימינו והצורך הבסיסי ביותר בערבות הדדית של כולנו. 

 

שבת שלום לכולם

וחודש טוב! 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

פרשת משפטים,שביעי,ראש חודש, מפטיר,פרשת שקלים, קורבנות ציבור,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר