מס' צפיות - 852
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "מקץ" ה'תשפ"א
"וייקץ שלמה והנה חלום",
מאת: דוד דרומר 17/12/20 (18:11)


בדרך כלל פרשת "מקץ" נקראת בשבת חנוכה. השנה, באופן נדיר, שבת חנוכה הייתה רק בפרשת "וישב", מכאן שנזכה השבת  לקרוא את ההפטרה "המקורית" של פרשת "מקץ", ולא הפטרת שבת חנוכה.

ההפטרה שנקרא מספרת את הסיפור הידוע והמפורסם אודות משפט שלמה, בו הוא מכריע בין שתי אימהות שטוענות שהתינוק שלהן, רק שיש לפניו תינוק חי ותינוק מת. בהחלטתו לחתוך את התינוק לשניים זועקת האימא האמיתית שיתנו אותו לשנייה רק לא להרוג אותו וכך פוסק שלמה שהיא האם האמיתית.כהקשר לפרשה שלנו, פותחת ההפטרה במילים "וייקץ שלמה והנה חלום", בדיוק כמו פתיחת הפרשה שלנו "ויהי מקץ שנתיים ימים ופרעה חולם...".

אולם יש חיבור נוסף לפרשה. בפסוקים שלפני ההפטרה מסופר ששלמה זובח קורבן חגיגה בגבעון, ובלילה נגלה אליו אלוקים בחלום ומציע לו לבקש משאלה שהוא יעניק לו. שלמה מבקש מה' חכמה שתעזור לו בהנהגת העם וביושבו כשופט: "ונתת לעבדך לב שמע לשפוט את עמך להבין בין טוב לרע", הקב"ה עונה לו: "הנה עשיתי כדברך הנה נתתי לך לב חכם ונבון אשר כמוך לא היה לפניך ואחריך לא יקום כמוך" - לא סתם נקרא שלמה החכם באדם. 

ובפרשה שלנו, לאחר שיוסף פותר את חלומות פרעה ואף מציע לו פיתרון מעשי לבעיית הרעב שבפתח אומר לו פרעה: "ויאמר פרעה אל יוסף אחרי הודיע אלוקים אותך את כל זאת אין נבון וחכם כמוך".

אותן המילים והכינויים נאמרים על יוסף ועל שלמה. שניהם חכמים ונבונים, ושניהם במהות מבינים שחכמתם באה מאת ה'. יוסף עוד בטרם שמע מפרעה את החלום, אמר בקול רם וצלול: "ויען יוסף את פרעה לאמר בלעדי אלוקים יענה את שלום פרעה", ובסיום דבריו מודיע פרעה בקול רם: "... הנמצא כזה איש אשר רוח אלוקים בו".

גם פרעה, ובטח יוסף ושלמה, יודעים ומבינים שתכונת חכמתם ובינתם, שברור ומסתבר שהייתה גבוהה מאוד, באה מה'. הוא ברך וחנן אותם ביכולות החכמה הגבוהות שלהם והם זכרו לו את זה. 

 

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה

 

משפט שלמה, מקץ,שנתיים ימים,פרעה חולם,לב חכם,חכמים,נבונים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר