מס' צפיות - 887
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וישב" ה'תשפ"א
"ויהי איש מצליח",
מאת: דוד דרומר 10/12/20 (10:18)

 

נדיר ששבת חנוכה כשבת יחידה שלה תהיה בפרשת "וישב". ע"פ רוב שבת חנוכה מתקיימת בפרשת "מקץ" ואם יש שתי שבתות בחנוכה מצטרפת גם "וישב". השנה באופן די נדיר נקרא את פרשת "מקץ" כבר אחרי החנוכה.

אך עדיין ישנו קשר מחבר בין פרשת "וישב" לחג החנוכה.

כאשר היהודים התחבאו וברחו מאנטיוכוס וחייליו, והתמודדו עם הגזרות שכפה עליהם, מתתיהו ובניו וכל מי שהצטרף אליהם החליטו שלא להתחבא ולהסתתר אלא שעליהם לצאת ולנסות בגבורה לתקן את המציאות הקיימת. 

חג חנוכה מקבל בזכות המעשים האלה של החשמונאים את הכינוי חג הגבורה בזכות מעשיהם. הגבורה והיוזמה שלהם לקום, לפעול ולעשות לא באה מתוך ציווי של נביא אלא נבעה מהלב שלהם. 

כך גם היה יוסף, שבשבת נתחיל סדרה של פרשות המספרות את סיפורו מול אחיו כל החיים. 

מבן אהוב של אביו הוא הפך לאח שנוא שנזרק לבור, נמכר למצרים ומשם אף הגיע לכלא. הוא יכול היה בקלות להישאב למירמור, לאיבוד אמונה, לכעס ובכי, אך עם כל זה הוא בחר את ההיפך הגמור.

הוא לרגע לא מפסיק את אמונתו באלוקים. אחת ההוכחות הבולטות לכך היא, שרק בפרק אחד, בו מסופר שיוסף מגיע לבית פוטיפר ומשם מתגלגל לכלא המצרי, מופיע 8 פעמים הביטויים "ויהי ה' את יוסף" וכן "ויהי איש מצליח", ביטויים שמעידים כפי שרש"י כותב שהיה שם ה' שגור בפיו כל הזמן, וזה הוביל אותו במעשיו ושה' היה איתו והוא עם ה' כל הזמן. 

יוסף באמונתו הגדולה מנסה כל הזמן לתקן את המציאות בעולם, גם במקומות "הנמוכים" ביותר כמו בית פוטיפר והכלא, וכל זה מתוך גבורה ועוצמה רוחנית גבוהה מאוד. 

כמו יוסף והחשמונאים, שנזכה גם אנחנו ללמוד מדרכיהם ולהגביר את אמונתנו ומתוך כך את גבורתנו.

 

שבת שלום ומבורך

וחנוכה שמח!

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

 

פרשת וישב,שבת חנוכה, החשמונאים, ,חג הגבורה, איש מצליח, כלא המצרי,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר