מס' צפיות - 922
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וישלח" ה'תשפ"א
"אלוקי אבי אברהם ופחד יצחק היה לי"
מאת: דוד דרומר 03/12/20 (12:46)

 

השבת נציין מלבד פרשת "וישלח" גם את "חג הגאולה" או בשמו הנוסף ראש השנה לחסידות, הנערך בתאריך י"ט כסלו, ביום זה מציינת חסידות חב"ד את יום שחרורו מהכלא הרוסי של מייסד החסידות, רבי שניאור זלמן מלאדי.

בתורת החסידות נהוג לשייך לכל אחד משלושת אבות האומה מידה משלו. 

מידתו של אברהם היא מידת החסד. מידתו של יצחק היא מידת הגבורה, והמידה של יעקב היא תפארת.

למעשה, על פי תורת החסידות, מידתו של יעקב, מידת התפארת, מחברת ומגשרת בין שתי המידות של אביו וסבא שלו. היא האמצע והחיבור ביניהן. 

שיעקב אומר: "אלוקי אבי אברהם ופחד יצחק היה לי" הוא כולל את מידת אברהם (החסד) ואת מידת יצחק (הגבורה) למידת התפארת שהיא מושלמת. היא ממזגת את שתי המידות האלו יחד.

דרך חייו ופועלו של יעקב מביאות לידי ביטוי מלא של מידת תפארת. יעקב עוסק כל הזמן בהפיכת הרע לטוב. זוהי מהותו. הוא הלך לחרן, מקום שהוא תכלית הניגוד לעולם הקדושה, ושם עבד את עבודתו כדי להעלות את הדברים שנמצאים בתכלית השפלות והרע - לקדושה. 

זה היה הכח של יעקב, לרדת עד לדברים הירודים ביותר ולהעלות אותם לשיא הקדושה.

כך גם רואים ברצון של יעקב להתחבר עם עשו בתחילת הפרשה שלנו. למרות שהוא יודע ומכיר את טבעו של עשו, ואף את כעסו עליו, הוא רוצה בקרבתו.

במעשיו היה מבטא יעקב את מהות עם ישראל עד שעם ישראל נקרא על שמו עצמו. שהרי התפקיד שהוטל על העם היהודי כפי שכתוב בתניא הוא "לעשות לו יתברך דירה בתחתונים" - שכוחו של היהודי הוא לחבר בין הדרגות התחתונות ביותר עם הדרגות העליונות. ביותר עד שהקב"ה יוכל לשכון ולהתגלות בשיא הגילוי בעולם הזה הגשמי והחומרי.

ואת הכח הזה כולנו יונקים מיעקב אבינו שכל חייו עסק בהפיכת הרע - לטוב, את החושך - לאור.

יעקב אבינו היה נשמה כללית שכוללת את כל נשמות ישראל, זה בא לידי ביטוי במאמר הגמרא: "שופריה דיעקב מעין שופריה דאדם הראשון" - יופיו של יעקב היה מעין יופיו של אדם הראשון. כשם שבנשמת אדם הראשון היו כלולות כל הנשמות עד סוף הדורות כך גם יעקב אבינו כלל את כל נשמות ישראל עד סוף הדורות. 

חייו של יעקב הם "סימן לבנים" עבור כולנו. 

 

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

חג הגאולה,ראש השנה לחסידות, שניאור זלמן מלאדי, מידת החסד, מידת הגבורה, מידת התפארת. דירה בתחתונים, אדם הראשון,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר