מס' צפיות - 1173
דירוג ממוצע -
כל מה שצריך לדעת על ביטוח חובה
מאת: אופיר א 25/06/20 (11:03)

החוק בארץ קובע שכל נהג חייב לרכוש ביטוח חובה לרכב שבו הוא נוהג. שלא כמו עם ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף, שרכישתם תלויה בשיקול הדעת של הנהג, אין אפשרות לוותר על ביטוח חובה וכל נהג בישראל מחויב על ידי המדינה לרכוש את הביטוח.

 

הסיבה לחיוב היא שהמדינה מבקשת להבטיח שבכל מקרה של פגיעה בתאונת דרכים, בין אם הנפגע הוא הנוסע במכונית, הנהג או הולך רגל, ניתן יהיה לקבל את הטיפול הדרוש ללא צורך במימונו, כמו גם לקבל את הפיצויים המגיעים, אם הפגיעה מתמשכת.

 

לכן מדינת ישראל מחייבת נהגים לרכוש ביטוח חובה לביטוח הרכב, שמבטח את נזקי הגוף שנגרמים לנוסעים ברכב, לנהג או לנפגעים אחרים מחוץ לרכב, כמו הולכי רגל או נהגים אחרים.

למה ביטוחי רכב אחרים אינם בגדר חובה?

כי ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף מותאמים לכיסוי פגיעת רכוש בלבד ואינם מציעים כיסוי על מקרי פגיעה בנפש. לכן כל נהג יכול להחליט אם ברצונו לרכוש את הביטוח או להסתכן ואז, עם התרחשות תאונה או פגיעה, הוא יממן את עלות הנזקים מכיסו.

 

היות וביטוח חובה הוא ביטוח שיש לרכוש בהתאם לחוק, נהיגה ללא הביטוח היא בבחינת עבירה על החוק. אבל העונש על נהיגה בלי הביטוח אינו שלילת רישיון נהיגה באופן אוטומטי, כפי שאנשים רבים מאמינים בטעות. ההתייחסות לנהיגה ללא ביטוח חובה היא התייחסות כאל עבירה כלכלית, ובעל הרכב או הנהג מוזמנים למשפט.

 

במסגרת ההליך המשפטי, השופט שבוחן את המקרה יקבע את העונש, שיכול לכול פסילת רישיון לפרק זמן של שנה, קנס כספי, או מאסר.

 

הכירו את קרן קרנית שנחלצת להגנת נפגעים מרכב שאינו מבוטח בביטוח חובה

 

ביטוח חובה של כל רכב מיועד לכיסוי הנהג שנוהג ברכב, אם הוא מוגדר בפוליסת הביטוח, כמו גם לכיסוי הולכי הרגל שנפגעים, והנוסעים ברכב. אם הרכב שהיה מעורב בתאונה אינו מכוסה במסגרת ביטוח חובה, הולכי הרגל או הנוסעים ברכב שנפגעו במהלך התאונה רשאים להגיש תביעה לכיסוי נזקיהם לקרן קרנית.

 

קרנית היא קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שנוסדה על ידי המדינה, כדי לפצות נפגעים שנפגעו על ידי רכב שאינו מבוטח. ברוב המקרים, הנהג יישאר ללא הגנת הביטוח, וגם ייחשף לתביעה מצד קרנית בגין סכומי הכסף שהוצאו לפיצויי הנפגעים מהרכב. המטרה היא פשוטה: להוביל למצב שבו כל בעלי הרכבים יבטחו את רכבם, כך שלא יהיה צורך להסתמך על קרן קרנית.

 

נהיגה ברכב שאינו מבוטח על ידי נהג שאינו בעל הרכב

 

האחריות לרכישת ביטוח חובה מוטלת על בעל הרכב, אבל גם נהגים שנוהגים ברכב נדרשים לוודא שהרכב שבו הם נוהגים, מבוטח בביטוח חובה. כך שאם הרכב מושאל מבני משפחה או חברים, או במצב של ילדים שנוהגים ברכב המשפחתי, קיימת חובה על בעלי הרכב לוודא שהנהגים האחרים מבוטחים בביטוח חובה.

 

אם הנהגים האחרים לא יהיו מבוטחים, ותתרחש תאונה, הנהגים שלא היו מבוטחים, לא יימצאו זכאים לקבלת פיצויים על ידי קרן קרנית.

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר