מס' צפיות - 807
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "חוקת" ה'תש"פ
מלחמה עם אדום, מלחמה עם הכנעני, מלחמה עם סיחון, מלחמה עם עוג מלך הבשן,
מאת: דוד דרומר 24/06/20 (17:30)

 

 

 

פרשת השבוע שלנו, פרשת "חוקת", מתרחשת בשנה האחרונה להליכת בני ישראל במדבר אל עבר כניסתם לארץ ישראל.

מצד אחד איננו יודעים על התרחשות האירועים ברוב השנים שלהם, מלבד השנה הראשונה והשנה האחרונה, אך ללא ספק הם עברו הרבה רגע לפני הגעתם לארץ ישראל.

אם נמקד את הדברים, חלק נכבד מפרשתנו עוסק באירועים דרמטיים שעברו עליהם ולא פעם אחת ולא פעמיים: מלחמות. 

כן, אנו כעם ומדינה רגילים, אם אפשר לכנות זאת כך, למלחמות, אך כבר אבות אבותינו, בשנה האחרונה להליכתם מתוך 40 שנה חוו מספר מלחמות בתקופה מאוד קצרה: מלחמה עם אדום, מלחמה עם הכנעני, מלחמה עם סיחון, מלחמה עם עוג מלך הבשן, כל אלה ועוד רק בשנה אחת ורגע לפני כניסה לארץ.

אך אחרי מלחמת ישראל עם סיחון, התנחל העם בערי סיחון, חשבון ושכנותיה, ומדגישה לנו דווקא כאן, שחשבון עירו של סיחון מלך האמורי והוא נלחם במואב ולקח את ארצו, ולכן הוא נענש עכשיו ע"י ישראל. ובנקודה הזאת כותבת התורה על המלחמה בין סיחון למואב: "על כן יאמרו המושלים בואו חשבון תיבנה ותיכונן עיר סיחון". מה פשר הסבר זה כאן?

המלבי"ם בפירושו כותב: "חכמים בארו בחכמתם שמאמר הזה ממלחמת סיחון נאמר למשל אל מלחמה השנייה שיש לכל אדם עם יצרו הרע ותאוותיו, כמ"ש בחובת הלבבות (שער יחוד המעשה פ"ה) שהמלחמה היותר גדולה עם האויב היותר גדול שיש לו לאדם הוא המלחמה עם יצרו הרע, ובאשר מלחמה זו הוא עניין נעלם ראוי ללמוד תכסיסי מלחמה זו ותחבולותיה מן המלחמה הגלויה שילחמו עמים עם אויביהם והתחבולות אשר יעשו בזה לנצחם ולהשיב מלחמה שערה יהיו לנו לעיניים,."

לדעת המלבי"ם, התורה רוצה שנלמד ממלחמות אלה שכתובות בתורה על חיינו שלנו. בכל אחד מאיתנו יש כוחות שליליים שיכולים להביא אותנו למקומות שאיננו רוצים להיות ולהגיע אליהם באמת, ולמעשה מתבסס המלבי"ם על מה שלמדו חז"ל מהפסוק במסכת בבא בתרא: "א"ר שמואל בר נחמן א"ר יוחנן: מאי דכתיב: על כן יאמרו המושלים וגו'? המושלים - אלו המושלים ביצרם; בואו חשבון - בואו ונחשב חשבונו של עולם, הפסד מצווה כנגד שכרה, ושכר עבירה כנגד הפסדה; תבנה ותכונן - אם אתה עושה כן, תבנה בעולם הזה ותכונן לעולם הבא".

כבר חז"ל השכילו להשליך את הכתובים למלחמה היומיומית של האדם עם יצריו. כולנו מתמודדים מיד יום ואף מידי שעה מול רצונות לא טובים, מול ייצר שפועל עלינו כל הזמן אך מטרתנו ואף יכולתנו לנצח אותו.

כשם שישראל גברו שוב ושוב במלחמותיהם רגע לפני השגת מטרתם להיכנס לארץ, כך כל אדם ואדם יכול וצריך לנצח במלחמות היומיומיות שלו ולתת לשכלו להובילו נכון ואמת בחייו שלו.

שבת שלום ומבורך!

 

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

מלחמה עם אדום, מלחמה עם הכנעני, מלחמה עם סיחון, מלחמה עם עוג מלך הבשן, המושלים ביצרם,תבנה ותכונן,כוחות שליליים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר