מס' צפיות - 753
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בהעלותך" ה'תש"פ
"ותִּסָּגֵר מִרְיָם מִחוּץ לַמַּחֲנֶה שִׁבְעַת יָמִים;
מאת: דוד דרומר 03/06/20 (13:03)

נקודה שבועית פרשת השבוע "בהעלותך" ה'תש"פ

 

העולם כולו אחרי חודשיים ואף יותר של סגר בעקבות הקורונה. לעיתים הסגר הדוק ולעיתים פחות, ובעזרת ה' נקווה שאנו אחרי המכה הקשה, ונקווה שלא יגיע עוד "גל" וגם אם כן, שנדע ונזכה לעבור אותו בקלות יותר.

כחלק מהתמודדות עם המחלה, כל מי שבא במגע עם חולה מאומת נאלץ להסתגר בבידוד למשך שבועיים.

אולי כסיכום ביניים של המגיפה העולמית, נקרא השבת על הבידוד הראשון בעולם.

מרים פונה אל אחיה אהרן, שניהם כידוע נביאים, והיא שואלת ומספרת לאהרן על משה ועל האישה הכושית שלקח. הם מתפלאים איך ה' בחר לדבר כל הזמן דווקא עם משה ואיתם לא למרות שגם הם נביאים. 

אם נקפוץ לרגע לסוף המקרה, נראה על אותו בידוד שהזכרנו, והוא חלק מעונשה של מרים, לאחר שהיא חלתה בצרעת וכתהליך הריפוי נאלצה לצאת מן המחנה: "וַתִּסָּגֵר מִרְיָם מִחוּץ לַמַּחֲנֶה שִׁבְעַת יָמִים; וְהָעָם לֹא נָסַע, עַד-הֵאָסֵף מִרְיָם".

אולם הדבר המיוחד יותר בסיפור הזה הוא ההתנהגות של משה. בתחילה, אחרי שיחתם של מרים ואהרן, אומר להם ה' את העובדה הפשוטה ביותר אך החשובה ביותר על משה: "וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָיו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה" - משה הוא האדם העניו ביותר שיש, ודווקא מהמקום הזה אנו לומדים על דמותו של משה. כאן התורה בוחרת להבליט את ייחודו. על אף שהוא שומע טרוניות מבני משפחתו הקרובים ביותר, הוא שותק ואינו משיב להם, ולא רק זה, לאחר מכן הוא ניגש להתפלל לה' לרפואתה של מרים.  

משה רחוק ממידות הקנאה והכבוד ורק רפואת אחותו חשובה לו כרגע, ורק לאחר שה' מסביר למשה שאם אביה היה מענישה ביריקה בפניה היא הייתה מסתגרת מבושה שבעה ימים ולכן עליה להתרחק מהמחנה לשבוע של בידוד והסגר. רק אחרי אותו שבוע שהיא חזרה לעם ישראל, יכול העם להמשיך במסעו. 

 

שבת שלום ומבורך!

רק בריאות לכולם!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

המגיפה העולמית,הבידוד הראשון, מרים,נביאים,שואלת,מספרת,אהרון, האישה הכושית, הקנאה והכבוד,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר