מס' צפיות - 915
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "תזריע מצורע" ה'תש"פ
העולם עצר מלכת.
מאת: דוד דרומר 24/04/20 (16:30)

 העולם עצר מלכת. 

 

מזה חודש וחצי ואפילו יותר העולם כולו נעצר כמעט מכל עשייה, נצטווינו לריחוק חברתי זה מזה, כולנו נכנסנו כל אחד לביתו שלו עם משפחתו הגרעינית בלבד, מדינות נעלו את שעריהם מתיירים מבחוץ, כל זה כדי להילחם ולעצור ולמנוע את התפשטות מגיפת הקורונה. 

המציאות של כל העולם משתנה ממש מול עינינו, לפחות עד שיימצא חיסון למחלה, אך כולנו צריכים עתה ללמוד לחיות בעולם חדש, בהתנהלות אחרת המתאימה למצב החדש.

בשבת הקרובה נציין גם את ראש חודש אייר. בהפטרת השבת שנקרא, שהיא הפטרה מיוחדת לשבת ראש חודש, נקרא את נבואת ישעיהו המסיימת את הספר. בנבואה הזאת אפשר למצוא חיבור מיוחד לימים האלה בהם אנו נמצאים.

כבר בתחילת ההפטרה מזכיר לנו הנביא מי באמת מנהיג את עולמנו: "כה אמר ה' השמים כיסאי והארץ הדום רגלי אי זה בית אשר תבנו לי ואי זה מקום מנוחתו, ואת כל אלה ידי עשתה ויהיו כל אלה נאום ה' ואל זה אביט אל עני ונכה רוח וחרד על דברי" - בהתאמה למצבנו כיום, אומר לנו הנביא שלא נשכח שיש בורא לעולם. שיש מי שאחראי כאן על הכל. אנחנו בני האדם לעיתים מרגישים אלה ששולטים בכל אך גם ההפטרה וגם הקורונה מלמדים אותנו שיעור בצניעות וענווה עד כמה אנחנו "בורג קטן" במערכת. ברוך ה' שאנו "בורג חשוב".

בהמשך ההפטרה, מדמה הנביא את הגאולה לתהליך לידת תינוק, ואף מתאר זאת כלידה בלי כאבים וצירי לידה אלא חלקה וקצרה: "בטרם תחיל ילדה בטרם יבוא חבל לה והמליטה זכר".

בנבואה הזאת הקדוש ברוך אומר לעם ישראל שהוא יהיה שם תמיד ובטח בגאולה כדי לנחמו.

ולקראת סיום הנבואה אומר הנביא דבר שמאוד מתחבר לרוח התקופה שלנו ממש כעת שהכל נעצר ומתחיל לנוע מחדש: "כי כאשר השמים החדשים והארץ החדשה אשר אני עשה עומדים לפני נאום ה' כן יעמוד זרעכם ושימכם" העולם מתקיים ומתחדש ופועל בזכות יכולת וכח ה' קודם כל ועלינו לזכור זאת תמיד, וכמו שהחודש מתחדש מדי חודש בחודשו כך גם העולם בימים אלה מקבל פנים ומשמעויות חדשות.

ההפטרה מסתיימת בדיוק בפסוק שמתקשר לראש חודש: "והיה מידי חודש בחודשו ומדי שבת בשבתו יבוא כל בשר להשתחוות לפני אמר ה'"

                                                                                                                             

שבת שלום ומבורך!

בריאות לכולם!  

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

בורג קטן,בורג חשוב, חודש בחודשו,שבת בשבתו,השמים החדשים,הארץ החדשה,חיסון למחלה,ראש חודש אייר,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר