מס' צפיות - 986
דירוג ממוצע -
מה זה דירוג אשראי?
מאת: רועי1 22/04/20 (17:39)

מי לא לוקח הלוואות היום? בעידן של היום כמעט ואי אפשר להסתדר ללא הלוואה, בין אם מדובר על הלוואה קטנה בשביל טיול ובין אם מדובר על משכנתא. איך בעצם עובדת ריבית ההלוואה? מאחורי כל הלוואה קיים מונח שלא הרבה מכירים - דירוג אשראי.

 

מהו דירוג אשראי?

 

כאשר שומעים את המונח "דירוג אשראי" ברוב המקרים יהיה מדובר על ציון שניתן לאנשים פרטיים. הציון נקבע בעיקר על סמך ההיסטוריה הפיננסית שלכם, על ההון העצמי שלכם (נכסים), אם אתם משלמים חשבונות בזמן, האם יש לכם חובות שעדיין לא שולמו וכו'... על פי נתון זה הבנקים וגופי האשראי בעצם מרשים לעצמם לקבוע לכם את הריבית עבור ההלוואה אותה תרצו. ככל שאתם עומדים בתקנים שציינו בצורה טובה יותר כך הריבית אותה תשלמו היא נמוכה יותר.

חשוב להבין, לא כל הנתונים שהבנק רוצה לראות עליכם חשופים בפניו, ולכן לא תמיד הריבית היא מדויקת. אנשים יכולים להעלים חובות שונים בדרכים יצירתיות…

 

מי קובע את הציון של דירוג האשראי?

 

כמו בכל העולם, יש גם בארץ חברות שהן אחראיות על קביעת הציון שלכם. כדי לקבוע את ציון דירוג האשראי אותן חברות ישתמשו בנתונים שקיימים עליכם בחברות האשראי, הבנקים וגם דרך גופים ציבוריים כמו בנק ישראל, הוצאה לפועל וכן הלאה. את הציון תקבלו גם אתם וגם הגורם ממנו אל לוקחים את ההלוואה. יש לכם את האפשרות "לשפר" את הציון שלכם במקרים בו אתם עומדים בפני ריבית גבוהה. ויש מקרים בהם הבנק בכלל לא ירצה להתעסק איתכם ואז יהיה לכם הרבה יותר קשה לשפר את המצב שלכם.

 

דירוג אשראי - טוב לי או רע לי?

 

סביר להניח שאם הגעתם לחלק הזה של המאמר עדיין נשארה בכם טיפה של אופטימיות, וטוב שכך. דירוג אשראי אמנם נשמע כמונח מלחיץ, אבל כל עוד אתם מתנהלים נכון עם הכסף שלכם, אין לכם שום סיבה לחשוש. דירוג אשראי יכול לגרום לזה שהריבית שלכם תהיה גבוה, אבל מצד שני היא גם יכולה להיות נמוכה בזכות דירוג אשראי תקין. בעצם, התפקיד העיקרי של דירוג האשראי הוא לדאוג לכך שהריבית שתקבלו היא מותאמת למצב הפיננסי שלכם.

 

עשירים מרוויחים יותר

 

ברוב המקרים התשובה היא כן, אבל לא כאן. זה שיש לי עובר ושב מנופח לא אומר שאני אקבל ריבית נמוכה יותר או דירוג אשראי טוב יותר. דירוג האשראי אינו מתייחס דווקא לעובר ושב או לגובה המשכורת החודשית. שכר גבוה לא מבטיח דירוג טוב; וההפך הוא הנכון גם כן. דירוג אשראי נקבע לפי ההתנהלות שלכם בעסקאות אשראי ובהלוואות. כל עוד החזרתם את ההלוואות שלכם בזמן אין שום סיבה לכך שתקבלו דירוג אשראי נמוך.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר