מס' צפיות - 899
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "שמיני" ה'תש"פ
והתקדשתם והייתם קדשים .
מאת: דוד דרומר 17/04/20 (14:18)

 

עולם שלם עסוק בהתמודדות במגיפת הקורונה. סיני אחד שאכל עטלף אי שם בסין הרחוקה והדבר משפיע על עולם שלם שמזמן הפך למעין כפר גלובלי קטן. 

פרשת השבוע שלנו, פרשת שמיני, מזכירה את אותו עטלף. חלק ניכר מהפרשה עוסק בדיני מאכלות אסורים, ומעבר לכללים לפי מה מותר לאכול בעלי חיים, מפרטת התורה מה אסור לאכול ממש בשמותם, והנה פסוק אחד מהרשימה: "ואת אלה תשקצו מן העוף לא יאכלו שקץ הם את הנשר ואת הפרס ואת העוזניה... ואת החסידה הענפה למינה ואת הדוכיפת ואת העטלף".

בסופה של הפרשה לסיכום הנושא כותבת התורה: "אל תשקצו את נפשותיכם בכל השרץ השרץ ולא תיטמאו בהם ונטמתם בם, כי אני ה' אלוקיכם והתקדשתם והייתם קדשים כי קדוש אני ולא תטמאו את נפשותיכם בכל השרץ הרמש על הארץ" .

הרש"ר הירש בפירושו על הפסוק כותב: "כי אני ה' אלוקיכם - מנמק את אזהרת "אל תשקצו" "ולא תטמאו": אני ה' אלוקיכם, הווה אומר: אני, המוליך את האנושות לקראת שלמות מוסרית בעתיד - ואשר לשם כך כבר התקרבתי אליכם בהווה - אני הוא שהנכם קנויים לי בחייכם, במעשיכם ובמחדליכם, ולפיכך חובה עליכם לשמור את נפשכם ולקיים אותה על פי ייעודה".

בהקשר למצב הנוכחי בו כל העולם נמצא, ועם ישראל בתוכו, ראויים דברי הרש"ר הירש להישמע ולהילמד היטב ולהבין שקריאת ה' לאכול מאכלים מסוימים ואחרים לא, מטרתה להביא את האנושות לשלמות מוסרית, והלוואי וכולנו נצא מהמגיפה הזאת טובים יותר, בכל תחומי חיינו. 

אפשר לסיים בדבריו של הרב נבנצאל מספרו "שיחות לספר ויקרא" בהם הוא מסיים שיחה בנושא: "ולמעשה אין צורך להכביר בדוגמאות: במה אנו יגעים ועמלים ללא הרף זה כששת אלפי שנה? בתיקון אכילה אחת ויחידה!... אכילה אחת - שינתה את כל פני האנושות! חרצה גורלם של עולמות אין ספור! באכילה לקינו - ובטהרת האכילה נרפא".

                                                 

שבת שלום ומבורך!

ורק בריאות!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

עטלף,סין הרחוקה,עולם שלם,כפר גלובלי קטן,הנשר, הפרס,העוזניה,החסידה,הענפה,הדוכיפת,העטלף,אל תשקצו,המגיפה,שמיני, הרב נבנצאל , יגעים,עמלים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר