מס' צפיות - 945
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "תרומה" ה'תש"פ
"מקשה אחת זהב":
מאת: דוד דרומר 28/02/20 (08:36)

ישי ריבו כתב בשיר "מקשה אחת זהב":

"מבית ומחוץ, מקשה אחת זהב

אין בו,מין השפה ולחוץ ולא מאחורי הגב
זך וטהור, מושך אליו את האור
בלא משים...וכל העולם עכשיו,לא נברא אלא בשבילו
כן כל העולם,כולו...
"

איני יודע למה התכוון ישי שכתב את השיר, אך מילים מהשיר כאן מצוטטות בפרשתנו, פרשת "תרומה" בעניין ארון הברית: "וציפית אותו זהב טהור מבית ומחוץ תצפנו ועשית עליו זר זהב סביב".

כמו בתורה, כך גם ריבו, משתמש בביטוי "מבית ומחוץ". 

התורה לא כתבה "מבפנים ומבחוץ" אלא בחרה דווקא לומר לנו "מבית" כתיאור לפנים הארון.

הארון כידוע היה מורכב משלוש קופסאות שהיו צמודות זו לזו ונמצאות אחת בתוך השניה, שהחיצונית והפנימית עשויות זהב והאמצעית מעץ.

במסכת יומא כתוב: "מבית ומחוץ תצפנו', אמר רבא: כל תלמיד חכם שאין תוכו כברו - אינו תלמיד חכם".

הארון מלמד אותנו מה צריכות להיות תכונות האופי הכי יסודיות של נושאי התורה. תלמיד חכם שהוא כלי של תורה, אבל חוכמת התורה שלו היא מן השפה ולחוץ אבל תוכו ופנימיותו מקולקלים תורתו לא יכולה להשפיע. כוחו לא יוכל לצאת אל הפועל כאשר התוכן שלו רקוב ולא טוב. כמו ארון ה שהקופסא הפנימית שלו עשויה מזהב, בדיוק כמו החיצונית כך צריך להיות גם התלמיד חכם כדי ש 'תוכו יהיה כברו' ויוכל להשפיע על העולם.

אך יסודו של כל אדם במקור, גם של התלמיד חכם, הוא ביתו. הבית שלו הוא מקור פנימיותו. שם בבית בונה האדם את עצמו, בונה את הזוגיות שלו, מחנך ומגדל את ילדיו, וביתו הוא מקור הכח להשפיע על סביבתו ועל העולם ע״י התנהגותו בחוץ וכמובן ע״י ילדיו כממשיכי דרכו.

בפזמון השיר של ריבו כתוב: "וכל העולם עכשיו לא נברא אלא בשבילו..." - ארון ה היה מונח הקודש הקודשים על אבן השתייה. מאבן זו על פי חז"ל הושתת העולם ומכאן השם שלה 'אבן השתיה', כלומר שממקום זה התחילה בריאת העולם.

יש קשר ישיר בין מקום הארון על אבן מיוחדת זו ממנה נברא העולם כולו להשפעת הארון ונושאי הארון והתורה על האדם והאנושות כולה. "מבית ומחוץ תצפנו (זהב טהור)" - אנו נקראים כולנו להיות תוכנו כברנו.

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם. חוכמת התורה,קודש הקודשים,אבן השתייה,

לרפואת דב בן לובה.

ישי ריבו,מקשה אחת זהב,מבית ומחוץ,מין השפה ולחוץ, מאחורי הגב,זך וטהור, מושך אליו, את האור,

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר