מס' צפיות - 1134
דירוג ממוצע -
דברים שכדאי לדעת על קידוח כלונסאות ובדיקה סונית
מאת: חברת פיילטסטינג 20/02/20 (10:01)

כל מבנה, קטן או גדול, זקוק ליסודות. הכלונסאות הם היסודות של המבנה והם אלו שמקבעים אותו אל הקרקע ומונעות תנודות לצדדים או שקיעה. במהלך החיים, יופעלו לחצים רבים מצד המבנה ולא כל קרקע יכולה להתמודד מול אותם לחצים. לכן, קודחים כלונסאות שתומכים במבנה.

 

בעבר היו משתמשים ביסודות מעץ, אך היום לשמחתנו נעשה שימוש בכלונסאות בטון, ברזל ופלדה. ההחלטה מאיזה חומר יהיו עשויים הכלונסאות תלויה בגורמים הנדסיים שונים. בסיום עבודת הקידוח יש לבדוק את תקינותם ונעשה זאת באמצעות בדיקה סונית. כיוון שרובנו איננו מהנדסים, ריכזנו בכתבה זו דברים שכדאי לדעת על קידוח כלונסאות ובדיקה סונית.

בדיקה סונית מאפשרת לגלות פגמים

המבנה חייב להיות יציב והוא נשען על הכלונסאות. כדי לדעת האם הכלונסאות שנחפרו והוצבו, נוכל להשתמש במכשיר ייעודי לבדיקה סונית. הבדיקה מספקת אינפורמציה מקיפה על הכלונסאות ומזהה פגמים, את המיקום שלהם, האורך שלהם ותודות לה אפשר לדעת עד כמה הפגמים חמורים.

הבדיקה הסונית קצרה וזולה

אחד היתרונות של ביצוע בדיקה סונית לאחר קידוח כלונסאות הוא המחיר שלה והיכולת לקבל תוצאות מהירות. את הבדיקה יש לבצע כשבוע לאחר עבודת היציקה והיא תתבצע רק על כלונסאות נקיות (אין לבצע עבודות טפסנות מהיציקה ועד לבדיקה). במהלך הבדיקה הבוחן יכה בפטיש על הכלונס וכך יגרום לשידור גל לאורכו. כאשר הגל עולה בחזרה, הוא יושפע משינויים, חתכים ופגמים והגלאי הסוני יציג את השינויים הללו.

המכשיר הסוני מספק גרף ממוחשב

המכשיר הסוני יונח בסמוך לאזור בו תינתן מכה לכלונס בפטיש. הגל הסוני ירד לאורך כל הכלונס וכשהוא יעלה יתחיל השידור למכשיר. התוצאה שתתקבל תיראה כגרף שלמעשה מתאר את הדרך שעשה הגל בדרכו חזרה. כל שינוי ייראה בצורה גרפית ומי שמבצע את הבדיקה יוכל להגיד בדיוק מה המצב של הכלונס, לזהות האם יש בו פגמים, היכן ומה החומרה שלהם.

יש להכין את האתר לקראת הבדיקה

כדי לקבל תוצאות מהימנות, יש להכין את האתר ולדאוג לכך שהכלונס יהיה נקי. חלקו העליון צריך להיות יבש וללא חלקים רופפים או שאריות בטון. חשוב ליצור משטח אופקי שעליו יונח המכשיר ויש להרחיק קרשים או כל אלמנט אחר אשר עלול להשפיע על המעבר של הגל ושאינו קשור בכלונס עצמו.

הסטייה שעשויה להתקבל תהיה של עד 10%

הבדיקה הסונית יכולה לתת לנו מידע רק על אופן קידוח הכלונסאות. עם זאת, עלינו להביא בחשבון שיתכן ותהיה סטייה של 10%.

לסיכום – דברים שכדאי לדעת על קידוח כלונסאות ובדיקה סונית

קדיחת כלונסאות יוצרת את הבסיס של המבנה. הבדיקה הסונית היא בדיקה אמינה, מהירה וזולה אשר נותנת לנו תוצאות מידיות. הזמנת גורם מקצועי אשר מכיר היטב את אופי הבדיקה, האתגרים שבה ושיודע לקרוא את התוצאות, היא הדרך לבנות בביטחה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר