מס' צפיות - 925
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "יתרו" ה'תש"פ
לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי
מאת: דוד דרומר 14/02/20 (14:21)

"מעט מן האור דוחה הרבה מהחושך", כך כתב רבנו בחיי בספרו "חובות הלבבות", משפט שאנחנו כל כך אוהבים לצטט שאנו רוצים לדבר על חשיבות עשיית הטוב בטח ובטח מול הרע שיש בעולם לצערנו.

ערך "הטוב" אל מול "הרע" כל כך חשוב עד כדי כך שגם בעשרת הדיברות, שעם ישראל קיבל במעמד הר סיני, המעמד החשוב הזה של קבלת התורה, אולם עשרת דיברות שיש פרשנים שאומרים שהם מקיפים בתוכם את כל תריג המצוות, גם בהם אנו מוצאים את ייחוד הטוב לעומת הרע. 

בדיבר השני, העוסק באיסור עבודה זרה אומר ה' לבני ישראל: "לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי, לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתָּחַת וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם מִתַּחַת לָאָרֶץ. לֹא תִשְׁתַּחֲוֶה לָהֶם וְלֹא תָעָבְדֵם, כִּי אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֵל קַנָּא, פֹּקֵד עֲוֹן אָבֹת עַל בָּנִים עַל שִׁלֵּשִׁים וְעַל רִבֵּעִים לְשׂנְאָי, וְעֹשֶׂה חֶסֶד לַאֲלָפִים לְאֹהֲבַי וּלְשֹׁמְרֵי מִצְוֹתָי".

לקראת סוף הדיבר אומר ה שהוא פוקד וזוכר ואינו מוחל על עברה זו, לעומת חטאים אחרים בהם ה' נוהג לעבור על מידת הדין, וכל זה כאשר הבנים, הנכדים והנינים ממשיכים לחטוא אחר אבותיהם.

אבל, ה' "עושה חסד לאלפים" ונותן גמול ושכר לאדם על מעשיו והוא גדול יותר מהראוי לו בדין כפי שכותב רש"י בפירושו במקום: "שאדם עושה, לשלם שכר עד לאלפים דור. נמצאת מדה טובה יתירה על מידת פורענות אחת על חמש מאות שהרי זו לארבעה דורות וזו לאלפים". כאשר אדם עושה חסד עם ה', ובטח עם כל אדם, ה' מתחסד איתו, ומאיר את עינינו כאן רש"י שהיחס בין השכר לטובים לעומת הפורענות לרעים הוא פי חמש מאות, כפי שכתוב בפסוקים בדיבר: "על שילשים ועל ריבעים לשונאי" - עד דור רביעי בפורענות, אך נתינת שכר על הטוב נשמרת אף לאלפים דורות "ועושה חסד לאלפים".

עוד בחיבור הראשון בין הקדוש ברוך הוא לעמו ובמסירת הדברים הראשונה והישירה שלו אל העם הוא מדגיש להם כמה ראוי וחשוב הוא הטוב בעולם. כמה יזכה האדם לשכר גבוה וארוך זמן על הטוב שהוא יעשה בעולם. השכר הזה יגבר עשרות מונים, ובעצם פי מאות מעשיית רע.

שנזכה כולנו, וילדנו, תמיד תמיד לפעול ולעשות טוב בעולם בכל דרך ובכל צורה.

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

מעט מן האור, דוחה הרבה מהחושך,מעמד הר סיני, פֶסֶל,תְּמוּנָה,מידת פורענות, עושה חסד,יתרו,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר