מס' צפיות - 896
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בשלח" ה'תש"פ
"ה' ילחם לכם ואתם תחרישון".
מאת: דוד דרומר 07/02/20 (13:21)

 

 

אנו נמצאים בשבועות בהם לומדים בארץ וברחבי העולם את מסכת "ברכות" במסגרת לימוד הדף היומי.

פרקים נרחבים במסכת זו מתעסקים בענייני והלכות התפילה על חלקיה השונים ובזוגיות רבות מוזכר ומצוין על חשיבות התפילה שבאה מהלב וכמובן על עניין הכוונה שבתפילה וכמה ראוי שמכוון אדם את ליבו לשמים בשעה שהוא מתפלל.

עוצמתה של התפילה באה לידי ביטוי בסוגיות רבות, בדיונים עמוקים ובעזרת סיפורים מפורטים על תנאים שעמדו והתפללו בדרכים שונות ואף בנוסחים שונים, אולם ברור שתפילתם הייתה עמוקה ומהלב.

בפרשת השבוע, פרשת "בשלח", נקראים בני ישראל להכין עצמם סופית ליציאה ממצרים. הם מתחילים בהובלת משה את המסע ליציאתם ממצרים אולם מהר מאוד הם מגלים שבאופק מולם נמצא לו הים שיחסום את דרכם ומאחוריהם רודפים המצרים.

לכאורה יכולנו לשאול, הרי אם אלוקים כל כך רצה שיצאו ממצרים, למה עד שהם כבר בדרך הוא מוביל אותם למעין מבוי סתום? ברור הרי שיכול להוליכם בדרך פשוטה, רגילה, בלי מכשולים ובלי מרדף של מצרים מאחוריהם.

אלא שאומרים לנו חז"ל שרצה ה' להביא אותם לידי תפילה. רצה ה' שיתאחד העם ויאמרו יחדיו מילים היוצאים מהלב. הם הלכו למקום ממנו חייבת לבוא קריאה ותפילה והודיה לה' על הטוב שהוא גומל להם.

שמבינים את ההסתכלות הזאת על המצב בפרשה מסתדרים לנו הפסוקים שפותחים במילים "אז ישיר משה ובני ישראל את השירה הזאת לה'".

משה ואיתו כל בני ישראל פוצחים בשירה גדולה שכולה תפילה ותודה לה'. תקוותו ורצונו של הקדוש ברוך ביחס לעם ישראל מתקיים בשעת השיא הזאת כשהם מסיימים את חציית ים סוף ומבינים היטב למה משה התכוון שאמר להם רק מקודם: "ה' ילחם לכם ואתם תחרישון". ה' לאורך כל השנים שלהם במצרים וגם עכשיו ובעזרת ה' בעתיד לא ישאיר אותם לבד. תפילתם שבאה מהלב בדמות שירת הים, שזכתה שתאמר כל בוקר בתפילת שחרית, היא אחת ההוכחות להכרתם בהנהגת ה' על העולם, במיוחד באותם הזמן שהאימפריה העולמית של אותה התקופה טובעת ברגעים אלה במצולות הים. 

 

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

מסכת "ברכות",הדף היומי,חשיבות התפילה, פרשת "בשלח",מכשולים,מרדף,אז ישיר משה,שירת הים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר