מס' צפיות - 838
דירוג ממוצע -
תמ"א 38: האם זו ההשקעה המושלמת?
מאת: פורטל מגדילים 31/01/20 (11:44)

תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, הפכה לאחת הבולטות בעולם הנדל"ן של מדינת ישראל. פרויקטים של תמ"'א 38, המשתייכים לקטגוריה הרחבה יותר של התחדשות עירונית, מבוססים על רעיון פשוט: כחלק מהמשימה החשובה מאוד של חיזוק המבנים והפיכתם לבטיחותיים יותר, הם משודרגים בכמה וכמה אופנים. נבנות קומות ודירות חדשות, לדירות הקיימות מתווסף ממ"ד ופעמים רבות גם מרפסת שמש, והתשתיות המשותפות של הבניין משופרות.

 

עובדה זו הופכת את שדה המשחק של תמ"א 38 לאידיאלי עבור אוכלוסיית המשקיעים של מדינת ישראל, שרק צומחת משנה לשנה. אז האם מדובר בהשקעה אידיאלית? מהם היתרונות והסיכונים הקיימים בעת השקעה בפרויקט מת"א 38?

 

למה כדאי להשקיע בתמ"א 38?

 

את כדאיותה של השקעה מכל סוג בוחנים על פי שאלה אחת פשוטה: הפער בין סכום הכסף ששולם על ידי המשקיעים לבין הסכום שקיבלו בעת מימוש ההשקעה. כאן כבר אפשר להבין מדוע תמ"א 38 מהווה אפיק השקעה מצוין. עיקרון מרכזי בתוכנית הוא שהיא אינה כרוכה בכל תשלום מצד הדיירים הקיימים בבניין, שעה שכל העלויות חלות על הגורם המבצע. עם השלמת התוכנית, ערך הדירה עולה בכמה עשרות אחוזים (ומבחינה מעשית – מאות אלפי שקלים לרוב).

 

המשמעות של כך ברורה: מי שרוכש דירה קיימת המיועדת לתמ"א, עובר איתה את התהליך ומוכר אותה לאחר מכן, יכול לגרוף לכיסו רווחים נאים מאוד. בנוסף לא חסרים בישראל בעלי דירות שמעוניינים שהבניין שלהם יעבור תמ"א בעיקר על מנת שיוכלו למכור את הדירות לאחר מכן ברווח גבוה, להשכיר אותה לאחרים תמורת סכומים נאים וכן הלאה.

 

חשוב להדגיש שגם הדירות החדשות הנבנות במסגרת פרויקט תמ"א 38 יכולות להיות מקור השקעה מוצלח. סכום הדירות ככלל עולה ככל שהפרויקט מתקדם וקורם עור וגידים. רכישה של דירה בשלבים הראשונים כרוכה אומנם בסיכון כלשהו ובחשש שהפרויקט יתעכב מסיבות שונות, אבל בה מסתתרות ההשקעות המניבות יותר.

 

כך מגדילים את סיכויי ההצלחה

 

ההחלטה להשקיע בפרויקט תמ"א 38 היא בעלת פוטנציאל גבוהה להיות נכונה כלכלית, אבל כמו בכל תחום – גם במקרה הזה ניתן למצוא השקעות מוצלחות יותר מאחרות. פרמטר מרכזי ראשון לכדאיות ההשקעה הוא מיקום הפרויקט. ככל שהפרויקט הוא באזור מבוקש יותר, וככל שהרשות המקומית הרלוונטית ידועה ככזו שלא תוקעת מקלות בגלגלים, כך גדלים הסיכויים שהכול יתבצע על פי הספר.

 

בתנאים האלו מומלץ לבצע כמה בדיקות בסיסיות טרם ההחלטה על ההשקעה. מומלץ לבחון את האזור המיועד באופן פרטני, לבקר בו ואף לראות אילו תוכניות פיתוח צפויות בו בשנים האחרונות.

 

אל תשכחו את החברה המבצעת

 

חשוב מאוד לראות מיהי בדיוק החברה העומדת מאחורי ביצוע הפרויקט בפועל ובאיזה שלב הוא נמצא מבחינת האישורים שלו. יש חברות הידועות בטיב הביצוע של פרויקטי תמ"א 38 על ידן ובעמידה בלוחות הזמנים, והשאיפה כמובן צריכה להיות פנייה אליהן. כדי להתרשם מכך ניתן לשוחח עם אנשי החברה, לבקש מהם הפניות לבעלי דירות אחרות שנעזרו בשירותיהן, לחפש חוות דעת על החברה באינטרנט וכן הלאה.

 

הכרחי לעבור על החוזה המתגבש מול היזם ולבחון את התנאים לביצוע הפרויקט וההתחייבויות שהוא מעמיד מבחינת טיב העבודה, לוחות הזמנים וכן הלאה. אפשר ולעיתים גם מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום הנדל"ן בכלל ופרויקטים של תמ"'א 38 בפרט.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר