מס' צפיות - 893
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בא" ה'תש"פ
ויאמר משה בנערינו ובזקנינו נלך
מאת: דוד דרומר 29/01/20 (17:10)

 

 

רבות דובר בשבוע האחרון על הערבות ההדדית הקיימת בעם ישראל בשעה שכולם קיוו והתפללו לשמוע בשורה מהנשיא פוטין אודות נעמה יששכר שתשוחרר מהכלא הרוסי.

הן במקרה הזה וכל מקרה אחר של ישראלי הנמצא בידי גורם זר, ובטח ובטח שמדובר בגופות מחיילנו, תמיד תעמוד מול עינינו הערבות ההדדית והדאגה והרצון לשובם הביתה לחיק ישראל והמדינה.

לא משנה הזמן, לא נשאיר מאחור חלק מעמנו, גם לא יחיד.

ערבות הדדית זו באה לביטוי כבר אצל משה בפרשת השבוע, פרשת "בא".

לפני "מכת הארבה" מתווכח משה עם פרעה על יציאת העם ממצרים. משה מבקש מפרעה רשות ללכת ולחגוג ולהקריב קורבנות ושואל אותו פרעה מי מתוכנן ללכת, ועונה על כל משה בפירוט גדול: "ויאמר משה בנערינו ובזקנינו נלך בבנינו ובבנותנו בצאננו ובבקרנו נלך כי חג ה' לנו" - מבחינת משה אף אחד לא נשאר מאחור. כולנו כאן גוף אחד. עם אחד. יישות אחת וכולנו הולכים ביחד! איש בל ייעדר.

לעומתו פרעה מאשר למשה ללכת רק עם הגברים: "לא כן לכו נא הגברים ועבדו את ה' כי אותה אתם מבקשים ויגרש אותם מאת פני פרעה".

הרב מרדכי אליהו אף מעמיק ורואה כאן גישה חינוכית יסודית שמשה מלמד אותנו ואת פרעה: הילד לומד מגיל צעיר. הוא רואה איך אביו מתפלל, הוא עוקב אחריו איך הוא מקיים מצוות בשמחה, הילד קולט היטב מגיל צעיר את פועלו של האבא. הילדים, גם אם לא נראה לנו, מבינים היטב מה חשוב לנו כהורים ומפנימים לליבם ושכלם את דרכנו והתנהגותנו. הילדים לומדים מההורים ומהמבוגרים מהי דרך ארץ. הם רואים אותנו גם ברגעים הפחות נעימים "וטובים" שלנו ולכן חשוב לנו לעבוד על עצמנו ולהיות הורים ואנשים טובים כי פשוט כך צריך להיות שהרי אנחנו כהוריהם המחנכים הראשונים שלהם.

זו הסיבה שלמשה חשוב בלי יוצא מן הכלל שהטף יילך עם הזקנים. הם לא יישארו "בבית" לבד מאחור אלא יבואו עם כולם. רק ככה הם ילמדו.

שנזכה להיות הורים טובים, מחנכים ראויים ובעלי דוגמא אישית נכונה ויעילה.

 

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

הערבות ההדדית,הנשיא פוטין,נעמה יששכר,תשוחרר,מהכלא הרוסי,מכת הארבה, ללכת,לחגוג,להקריב קורבנות,הרב מרדכי אליהו,הורים טובים,מחנכים ראויים,דוגמא אישית,

 

 

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר