מס' צפיות - 924
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וארא" ה'תש"פ
יאמר ה' אל משה אמר אל אהרן
מאת: דוד דרומר 22/01/20 (19:44)

 

 


תמיד באירועים גדולים ומרהיבים אנו נוטים בעיקר להתמקד ולחפש את הייחודי, את החדש והנוצץ, את השונה מהרגיל. אם נתייחס לנושא עכשווי, הבחירות, אז כל פעם מחדש המפלגות מחפשות אחר "כוכבים" חדשים שיפארו את רשימתם.

אבל אולי זו לא הדרך? אולי זה לא באמת התכלית?!

חציו הראשון של חומש שמות מאוד סיפורי, ולא רק זאת, הוא גם מאוד "הוליוודי", כמובן במחילה על קישור מילת החול הזאת לתורתנו הקדושה. 

האירועים הכי "מרהיבים" נמצאים בפרשות השבוע בתקופה הזאת: אותות ה' למשה, הסנה הבוער, השיא מתגבר בעשרת המכות, ששבע הראשונות מהן נקרא בפרשת השבוע שלנו, פרשת "וארא", וכמובן בהמשך קריעת ים סוף.

והנה, דווקא במכות הראשונות אנו לומדים ערך בסיסי ויסודי ביותר בחיי האדם, ערך הכרת הטוב והתודה.

במכה הראשונה, מכת דם, כותבת התורה: "ויאמר ה' אל משה אמר אל אהרן קח מטך ונטה ידך על מימי מצרים על נהרותם על יאוריהם ועל אגמיהם ועל כל מקווה מימיהם ויהיו דם והיה דם בכל ארץ מצרים ובעצים ובאבנים".

אם נשים לב, אמנם משה הוא מנהיג ישראל, והוא שמדבר עם ה', אך דווקא אהרן הוא זה שיכה על היאור. מסביר רש"י בפירושו: "לפי שהגן היאור על משה כשנשלך לתוכו, לפיכך לא לקה על ידו לא בדם ולא בצפרדעים, ולקה על ידי אהרן".

במכה השלישית, מכת כינים, כתבה התורה: "ויאמר ה' אל משה אמר אל אהרן נטה את מול והך את עפר הארץ והיה לכינים בכל ארץ מצרים".

גם כאן נקרא אהרן להכות את העפר ולא משה. מפרש רש"י: "לא היה העפר כדאי ללקות על ידי משה לפי שהגן עליו כשהרג את המצרי ויטמינהו בחול ולקה על ידי אהרן".

ניסים גדולים, תופעות טבע הפוכות ואדירות, אך מה שמפעיל אותם ומה שמניע אותם זה הדרך והיחס והדברים הכי בסיסיים וקטנים שהם הם המהותיים. משה צריך להכיר טובה ותודה ליאור ולעפר שהגינו עליו. אפילו דברים מהטבע, דוממים, זוכים בראש ובראשונה בשליחות ה' אליהם דרך משה ואהרן להכרת הטוב. להודיה ותודה על מציאותם. על פועלם בעבר בהגנתם על משה.

לעיתים, אם לא לומר תמיד, עלינו לא לחפש דווקא את הגדול, הנוצץ והמפואר. עלינו לחזור ולהיות ולהשתמש בבסיס. בדבר הכי קטן, פשוט וטבעי שהוא בעצם הכי גדול: הכרת הטוב.

כמה דברים יש סביבנו ביום יום בחיים הפשוטים שלנו שעלינו להכיר טוב בהם: הורים, ילדים, פרנסה, בית, בריאות, חברים, קהילה, אוויר, חשמל, שפע אין סופי שיש מסביב ועוד ועוד. על החיים עצמם על כל הווייתם ומה שהם מכילים עלינו להכיר טובה ותודה.

שנזכור את זה, בדברים הקטנים וגם הגדולים כמו מכות מצרים למשל, אז נדע, אנחנו וגם מנהיגנו להסתכל על כל תחומי החיים בעיניים אחרות ומציאותיות לגמרי. 

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

 

החדש,הנוצץ,השונה,הרגיל,הסנה הבוער, עשרת המכות, ערך הכרת הטוב, קריעת ים סוף, בדם, בצפרדעים, ילדים, פרנסה, בית, בריאות, חברים, קהילה, אוויר, חשמל,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר