מס' צפיות - 888
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "שמות" ה'תש"פ
ותיראן המילדות את האלוקים
מאת: דוד דרומר 16/01/20 (14:53)

 


בתקופה האחרונה נשמע יותר ויותר המושג "שדולת הנשים". צריך לדייק ולומר שהשדולה הזאת, שמייצגת לכאורה כחצי מהעם, משמיעה את קולה דווקא באירועי מחלוקת אך היא רואה את עצמה כשופר וקול עבור כל הנשים בחברה.

אם "השדולה" הזאת רוצה לתת לעצמה להשמיע גם קול חיובי שייצג אותן כדאי שיקריאו את פועלן של יוכבד ומרים, המיילדות העבריות שמופיעות בפרשה.

נתחיל בכך שלראשונה ישראל מקבל את המונח "עם", דווקא על ידי פרעה, ובין גזרותיו הקשות, נקראות המיילדות העבריות להרוג כל בן יהודי שנולד.

שפרה ופועה, שהן כידוע יוכבד ומרים, הן למעשה הנשים הראשונות שמופיעות בתורה "כנציגות" של עם ישראל שזה עתה נולד ומתהווה לו במצרים.

ומה ייחודן של נשים צדיקות אלה?

"ותיראן המילדות את האלוקים ולא עשו כאשר דבר אליהן מלך מצרים ותחיין את הילדים, ויקרא מלך מצרים למילדות ויאמר להן מדוע עשיתם הדבר הזה ותחיין את הילדים, ותאמרן המילדות אל פרעה כי לא כנשים המצריות העבריות כי חיות הנה בטרם תבוא אליהן המילדת וילדו, וייטב אלוקים למילדות וירב העם ויעצמו מאד".

בניגוד להוראת המלך השליט, המילדות לא ממיתות את הוולדים, ובכוונה כותבת אפילו התורה שהן מחייות אותם. שפרה ופועה רואות את המציאות בעין חיובית ולא שלילית כמו פרעה. והכל בא כנראה כי הן "רואות את אלוקים".

ולא רק זאת, שהן אומרות בגאווה לפרעה אחרי תלונתו אליהן, שכל הנשים העבריות הן חיות כלומר, כפי שמפרש רש"י: "בקיאות כמיילדות"

ומוסיף רש"י בפירושו למילים האלה, שהנביא יחזקאל אמר: "מה אמך לביא", כלומר שהמשיל את כנסת ישראל ללביאה שהיא אם האריות, וכל ישראל התברכו בכל המעלות המיוחדות שבחיות כגון: כח, אומץ לב, זריזות ועוד.

מכאן ניתן לראות ששדולת הנשים הראשונה שייצגה את נשות ישראל היתה עם אמירה ועשייה חיובית, עם אמונה, עם מחשבה על כלל ישראל באמת.

 

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

 

 

שדולת הנשים,שפרה ופועה,יוכבד ומרים,המיילדות העבריות,מלך מצרים, כח, אומץ לב, זריזות,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר