מס' צפיות - 1099
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "מקץ" ה'תש"פ
אבל אשמים אנחנו על אחינו
מאת: דוד דרומר 25/12/19 (14:45)

 

 

 

בשלבים של חזרה בתשובה נמצא השלב בו החוטא לוקח אחריות על מעשיו ומכיר בחטא שעבר ומבין שעליו לעזוב אותו ולהתחרט על שחטא בו.

לקיחת האחריות הזאת היא נקודה הכרחית וחשובה בתהליך הזה וממנה יוצאים לדרך חדשה וטובה.

סיפור יוסף והאחים שלו ממשיך ומתפתל בפרשה שלנו, פרשת "מקץ", ולאחר שיוסף פותר את חלומות פרעה ומתמנה למשנה למלך מצרים, יורדים אחיו למצרים ע"פ שליחות אביהם, על מנת להביא אוכל. הם כמובן נשלחים לשם בתחילה בלי בנימין שנשאר בבית קרוב ליעקב.

ושם, במצרים, בארמונו של יוסף, הוא מכיר אותם אך הם לא מזהים אותו. הוא עושה להם "הצגה", ולא מאמין להם שבאו באמת בשביל לקחת אוכל לאביהם והוא דורש מהם לחזור ולהביא איתם את בנימין, ועד אז שמעון נשאר במצרים.

האחים, שיודעים שאביהם לא יסכים ואף יכעס שהגיעו למצב הזה נזכרים בעבר המשפחתי הדי רחוק ואומרים זה לזה: "ויאמרו איש אל אחיו אבל אשמים אנחנו על אחינו אשר ראינו צרת נפשו בהתחננו אלינו ולא שמענו על כן באה אלינו הצרה הזאת".

נקודה ראשונה שלא הייתה כתובה בפרשת "וישב" ומופיעה כאן היא, שיוסף התחנן על נפשו באותו אירוע של הבור ומה שהיה שם. ונקודה שנייה והיא היותר חשובה, האחים סוף סוף לוקחים אחריות על מעשיהם. הם מבינים שעשו טעות גדולה ולא פחות ולא יותר, מבחינתם המצב בו הם נמצאים כרגע במצרים מול יוסף, הוא עונש על מעשיהם אי אז לפני שנים רבות כשזרקו אותו לבור ואח"כ מכרו אותו. 

שנאתם אותו אז גרמה להם לחטוא וכעת הם באים ורוצים לתקן את העוול. הם יודעים ששוב לא יפלו בטעות ובמשבר ביניהם ויישארו מעתה מאוחדים.

זו הסיבה שמעכשיו צעדיהם יהיו שקולים ואיטיים יותר. כשיחזרו לאביהם הם יחכו עד שלא תהיה לו ברירה והוא יבין שהם חייבים את בנימין כדי להביא אוכל ממצרים וגם כדי לחלץ את שמעון מהכלא המצרי.

מעכשיו הם לא ישאירו אח מאחור. 

האחים מלמדים אותנו שאף פעם לא מאוחר, גם אם עברו שנים רבות, כדאי לקחת אחריות ולתקן את מעשיך.

לקיחת האחריות נותנת דוגמא אישית, מחנכת, משפיעה, על ילדנו, על סביבתנו, ובראש ובראשונה על עצמנו.

 

שבת שלום ומבורך

וחנוכה שמח!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

 

 

חזרה בתשובה,החוטא,לוקח אחריות,מכיר בחטא ,לעזוב,להתחרט,לתקן את העוול,התחנן, דוגמא אישית,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר