מס' צפיות - 1233
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וישב" ה'תש"פ
וכל אשר הוא עושה ה' מצליח בידו
מאת: דוד דרומר 18/12/19 (17:03)

 

 

כולנו זוכים לקבל ברכת הצלחה לא פעם. בין אם ביום הולדת, בין אם בתחילת עבודה חדשה או סתם כי מישהו רוצה לברך אותנו. כמובן שגם אנחנו מברכים אחרים בברכה והצלחה במעשה ידיהם.

בפרשת השבוע שלנו, פרשת "וישב", מסופר לנו משהו ייחודי וחד פעמי בכל התורה כולה וראוי לשים לו לב בגלל ייחודו.

יוסף, שנמכר לאורחת ישמעאלים על ידי אחיו, מתגלגל בסופו של דבר לביתו של פוטיפר שר הטבחים של פרעה. מיד בתחילת התיאור של יוסף בבית אדוניו החדש כותבת לנו התורה: "ויהי ה' את יוסף ויהי איש מצליח ויהי בבית אדוניו המצרי, וירא אדוניו כי ה' איתו וכל אשר הוא עושה ה' מצליח בידו", ובסוף אותו הפרק כותבת התורה: "אין שר בית הסוהר רואה את כל מאומה בידו באשר בה איתו ואשר הוא עושה ה' מצליח".

יוסף הוא היחיד בכל התורה כולה שנאמר עליו שהוא איש מצליח. יוסף, כמו שכולנו מברכים ומתברכים תדיר, זוכה להצלחה. זה מובנה אצלו. וזוהי הצלחה מאת ה', ולעומת כולנו וכל התורה כולה, זה אף כתוב ממש. במפורש.

יוסף שנמצא כעת כעבד בבית שר הטבחים ולאחר מכן נאסר בבית הסוהר, וכל זה לאחר שהסתכסך עם אחיו ונמכר למצרים, דווקא במצב הכול כך קשה בו הוא שרוי, הוא איש מצליח. ה' רואה בנוסף דמות אחרת, שונה, מיוחדת, והוא ודווקא במצב המסובך שבו הוא נמצא כרגע זוכה להצלחה ממנו בכל מעשה ידיו. 

יוסף, שנמצא כעת במצרים, בבית שר הטבחים ואחר כך בבית הסוהר, מצליח להקפיד לשמור על ערכיו ומידותיו ולא להשתנות ולהפוך כאחד האדם המצרי, וכל זאת למרות שנמצא בסביבה שמאוד שונה ממה שגדל.

הרש"ר הירש בפירושו מיטיב לתאר את הניגודיות בין הסביבה המצרית לאישיותו של יוסף שבזכותה זכה להצלחה: "ניגוד גדול עוד יותר היה קיים בין המוסר ואורח החיים של המצרי לבין "הנער העברי" כפי שהוא נקרא להלן. המלה "מצרי" מדגישה את הניגוד הזה ומבהירה את הניסיונות שהנער עמד בהם כדי לשמור על טהרתו בתוך בית מצרי אצל אדון מצרי - עד שה' זיכה אותו בקרבתו."

שנזכה כולנו תמיד לברכה והצלחה מאת ה'.

 

שבת שלום ומבורך!

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

לרפואת דב בן לובה.

 

 

 

 

יום הולדת,עבודה חדשה,ברכת הצלחה,בית הסוהר, האדם המצרי,ערכיו,מידותיו, להשתנות, שר הטבחים

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר