מס' צפיות - 1279
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "עקב" ה'תשע"ט
חומש דברים, פרשת "עקב",
מאת: דוד דרומר 22/08/19 (13:02)

 


חומש דברים, פרשת "עקב", משה ממשיך בנאומו הארוך לבני ישראל לפני כניסתם לארץ. הוא מזכיר להם את אירועי מעמד הר סיני ואת חטא העגל שחטאו  ואת סליחת ה' על הדבר, והעניין הראשון לאחר מכן שמציין משה בפני העם הוא יראת ה': "ועתה ישראל מה ה' אלוקיך שואל מעצמך כי אם ליראה את ה' אלוקיך ללכת בכל דרכיו ולאהבה אותו ולעבוד את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך".

יראת ה' היא הדבר הראשון שצריכים בני ישראל לשים ליבם אליו. לפני הכול.

רש"י בפירושו לפסוק כתב: "ורבותינו דרשו מכאן, הכול בידי שמים, חוץ מיראת שמים" - כל ענייניו של האדם נקבעים על פי רצונו של ה', אך דווקא יראת השמים של האדם תלויה אך ורק בבחירתו שלו עצמו.

האדם יכול להיות איש חכם אך לקחת את חכמתו למקומות שליליים, האדם יכול להיות עשיר אבל ישתמש בכספו לצרכים לא ראויים וכן הלאה. 

על האדם לבחור דרך נכונה וראויה בכל עניין ומצב בחייו. גם אם נתקל באירוע קשה, באתגר גדול, התנהלותו, דרכי חשיבתו, הדרך ארץ שלו, הם הם ביראת שמים בה הוא נמדד ורק ביכולתו להכריע בה לכאן או לכאן.

כותב על כך אור החיים: "וטעם הדבר הוא לפי שיראת השמים תסובב אתכם ללכת בכל דרכיו כי הירא לא יחדל מיראתו אפילו באחת מאלף שעליו לעשות" - מתוך המעשים הקטנים של האדם ויראת ה' שבו הוא יגיע לסיום הפסוק בו הוא גם יילך בדרכיו.

שבת שלום ומבורך!

 

 

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

מעמד הר סיני,חטא העגל,בכל לבבך,בכל נפשך,מקומות שליליים,אור החיים,יראת שמים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר