מס' צפיות - 1456
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בהעלותך" ה'תשע"ט
בלי לשון הרע בבקשה.
מאת: דוד דרומר 14/06/19 (08:14)

 

מדינת ישראל סיימה זה עתה תקופת בחירות רווית יצרים והנה נסחפה מיד לבחירות נוספות. לאורך כל התקופה השמיעו המפלגות והמתמודדים התקפות והאשמות קשות זה על חברו מה שהביא לקריאה מלמטה מהאזרחים הפשוטים: די! הפעם אנחנו מבקשים אחרת. בלי לשון הרע בבקשה. דברו חיובי.

וכאילו כמו בהזמנה מיוחדת, לפתיחת מסע בחירות חדש, באה פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", ועוסקת באחד המקורות העיקריים בתורה ללשון הרע. 

מרים, אחות משה ואהרן, מדברת לשון הרע אודות משה וציפורה ונענשת על כך קשות בצרעת, מה שמביא אותה להרחקה  מהמחנה לשבוע שלם.

חשיבות לשון הרע מיסודה גדול מאוד. חז"ל  אומרים ששקולה לשון הרע לשלש העברות החמורות בתורה: שפיכות דמים, גילוי עריות ועבודה זרה ועונשו של החוטא בהן הוא ייהרג ואל יעבור.

הרב צבי יהודה קוק אומר בשם הגמרא בערכין שלשון הרע שקולה כנגד הכפירה בעיקר.

אדם המדבר לשון הרע כופר למעשה בעיקר ממש וחוטא בחטאים גדולים, ואומר הרב צבי יהודה על כך, שהחוטא בזה מקלקל ממש את כוח הדיבור שניתן לאדם מימי הבריאה, כוח שהביא את האדם להגדרת "רוח ממללא", שהיא מדרגה הגבוהה מבעלי החיים שנבראו לפניו בתהליך הבריאה.

כאשר אדם פוגע ומקלקל את מדרגתו הגבוהה, הדיבור, על ידי לשון הרע, עדיף כבר שלא ידבר. שלא יהרוס. כמו שכתוב במסכת פסחים: "יפה שתיקה לחכמים, קל וחומר לטיפשים".

הן לאורך השנה כולה ובטח כעת בימי הבחירות, ובטח לאחר שסיימנו את ספירת העומר, ששני השליש הראשונים שלה היו ימי אבל על מגיפה שבאה על כך שתלמידי חכמים לא נהגו כבוד זה בזה, מוטב לכולנו להגביר מאמץ בשמירה על היוצא מפינו. דאגה ומחשבה לפני שאנו אומרים דבר שמא חס וחלילה יהיה בגדר לשון הרע, ונשתדל תמיד לדבר אך ורק דברים חיוביים ומאירים.

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

 

 

תקופת בחירות,רווית יצרים,לשון הרע,שפיכות דמים,גילוי עריות,עבודה זרה,פוגע מקלקל,דאגה,מחשבה,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר